Google’da kurucular yönetimi bırakma kararı aldı

Google’da kurucular yönetimi bırakma kararı aldı
Covid-19
04.12.2019
A+
A-

ABD merkezli teknoloji devi Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın sahibi olan Alphabet şirketinin icra kurulu başkanlığı (CEO) ve başkanlığı görevlerinden ayrılacaklarını açıkladı.

Page ve Brin Google’ı üniversitedeki yurt odalarında başlatmış ve 1998’de ABD’nin California eyaletinde Menlo Park’ta bir garajda kurmuştu.

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, Alphabet’in de CEO’su olarak ikilinin yerini alacak. Alphabet 2015’te Google ve sahibi olduğu şirketlerin yeniden yapılandırılması amacıyla kurulmuştu. Alphabet’ten yapılan açıklamada şirketin “daha temiz ve daha hesap verebilir” bir şekilde işleme hedefinde olduğu yer aldı.

Sundar Pichai, Alphabet’in ve Google’ın CEO’su olarak ikilinin yerini alacak.

İkisi de 46 yaşında olan yöneticiler “artık yönetim yapımızı basitleştirmenin doğal zamanı gelmişti” dedi: “İkimiz de, şirketi bizden daha iyi yönetecek biri gördüğümüzde yöneticiliği bırakmak istemeyen insanlardan değiliz. Alphabet ve Google’ın iki CEO ve başkana ihtiyacı artık yok.”

Page ve Brin şirkete tavsiye veren ve sevgilerini gösteren fakat günlük işleyişlerine karışmayan birer ebeveyn gibi olacaklarını, şirket yönetimini Pichai’den daha iyi bir şekilde yapacak kimse olmadığını ifade etti.

Hindistan’da doğan 47 yaşındaki Pichai ülkesinde mühendislik okudu. ABD’de Stanford Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nde okuduktan sonra 2004’te Google’a katıldı. Yeni görevi hakkında kısa bir açıklama yapan Pichai çok heyecanlı olduğunu ifade ederken, “Kurucularımız, dünyaya katkı sağlayabilmemiz için bize çok büyük bir şans verdi. Onlar sayesinde zamansız bir görevimiz var” dedi.

1998’de internette bir arama motoru olarak kurulan Google, şu anda video platformu Youtube’dan insansız araç üreten Waymo’ya birçok alanda faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi. Google’ın Aralık 2019’daki piyasa değeri 894 milyar Amerikan Doları ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri konumunda.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.