Dönemin taciz ve tecavüz olaylarını protesto eden halk

05.12.2019
A+
A-

Görüntü, dönemin taciz ve tecavüz olaylarını protesto eden halk.

Yer : Ankara Yıl : 1962

Peki günümüze geldiğimiz zaman değişen ne?

Türkiye’de diyanet işleri fetva veriyor. Verilen fetva’da kul hakkı yemeyin yazmıyor, hırsızlık yapmayın yazmıyor, canlılara şiddete karşı duran bir cümle dahi belirtilmiyor. Açıklanan şeyler, “Kadınlar şöyle giyinsin, 13-14 yaşındaki kız evlenebilir vs.”

Bir kadın yakıldı ve yer yerinden oynamalıydı. Bir kadın öldürüldü yer yerinden oynamalıydı. Sadece bir ayda onca kadına şiddet uygulandı ve kimse ciddi bir şekilde sesini yükseltmedi. 1934 yılında kadına seçme ve seçilme hakkı tanınan Atatürk Türkiye’sinde durum şu an neden böyle? Suç şu an ki iktidarın mı? Yoksa bugüne kadar yöneten iktidarların mı?

Görüntüde 1962 yılında taciz ve tecavüz olaylarının protesto edilmesini görüyoruz. Pankartta ise yazan “Başkaları Ay’la Biz Ayılarla Uğraşıyoruz”. Gerçekten çok doğru. O günden bugüne ne değişti?

Kadına yönelik şiddet azalmak yerine artmakta ve her yıl ne yazık ki kadın’a cinayet haberlerini görmekteyiz. Daha dün bir genç kızın bıçaklanarak öldürüldüğünü hepimiz biliyoruz. İşin acısı da onu öldüren kişinin 12 suçtan sabıkalı olduğu cezaevinden izinli olarak çıktığı. Peki neden bu adam bulunamadı? Devletin yüksek makamları hakkında hakaret içerikli bir tweet atsa ne kadar zamanda bulunurdu?

İşte görüyoruz ki 21. yüzyılda Türkiye’de insan hayatı bu kadar değersiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.