Tatar: “Yurt dışında yaşayan kendi vatandaşına, kendi insanına ‘oy verme’ diyemezsin”

Tatar: “Yurt dışında yaşayan kendi vatandaşına, kendi insanına ‘oy verme’ diyemezsin”
Covid-19
05.12.2019
A+
A-

KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, İngiltere ziyareti sonrası gündeme gelen Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıs Türklerinin seçme ve seçilme hakları ile ilgili olarak konunun tartışılması gerektiğini söyledi ve bunun için anayasa değişikli gerektiğine dikkat çekti.

UBP’den yapılan açıklamaya göre, Kanal T’de yayınlanan bir programa katılan Başbakan Ersin Tatar, İngiltere ziyaretini, ülke gündemini, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Başbakan Tatar, İngiltere’de birçok vatandaşla bir araya geldiğinin altını çizerek, seçme ve seçilme hakkı konusunda büyük talep olduğunu söyledi.

Başbakan Tatar, doğalgaz konusunda “Rum tarafı çözüm olmadan muhatap almıyor” ifadelerine yer vererek, “Rumlar kazacak, bulacak, çözümden sonra vereceklermiş, buna kim inanır?” dedi.

“BU KONU TARTIŞILMALI”

İngiltere ziyaretinde birçok görüşme yaptığına dikkat çeken Tatar, karşısına ilk çıkan en önemli konu başlığının seçme ve seçilme hakkı olduğunu dile getirdi.

“Bu konuda büyük bir duyarlılık var” diyen Başbakan Tatar şunları kaydetti:

“Bu güne kadar bu olmadı. Ancak yine gündeme geliyor. ‘Bunu mutlaka tartışmaya açacağım’ dedim. Cumhurbaşkanı’yla görüşmemiz oldu, Anayasa değişikliği konusunu gündeme getirdik. Özellikle savcı ve yargıç sayısı, emeklilik yaşının yükseltilmesi gibi beklentiler var. Bunlar Anayasa değişikliği gerektiriyor. Anayasa değişikliği demek, Meclis’ten geçtikten sonra halkoyuna gideceksiniz demektir. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile bunun birlikte yapılıp yapılmayacağını konuştuk. Birileri Cumhurbaşkanlığı önemlidir, kafaları karıştırmayalım, olacaksa daha sonra olsun diyor. Diğer arkadaşlar olur diyor. Bu tartışılmalıdır. Yurt dışındaki KKTC vatandaşlarının seçme – seçilme hakkı tartışılmalıdır. Anayasamıza göre her vatandaşın seçme – seçilme hakkı vardır. Ama yasada ikamet şartı konuluyor. Bu kaldırılabilir. Tartışmalı ve sonuçlandırmalıyız. Benim görüşüme göre, iletişim ve teknolojinin bu kadar geliştiği bir ortamda, küreselleşme yaşanırken sen yurt dışında yaşayan kendi vatandaşına, kendi insanına ‘oy verme’ diyemezsin.”


ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.