Türkiye’nin ilk uçak gemisi ‘TCG Anadolu’ ile F35’ler arasındaki bağ

05.12.2019
A+
A-

Türkiye’nin en ürettiği en büyük ve ilk uçak gemisi TCG ANADOLU, Mayıs 2019’da suya indirilmişti. Gemi, henüz tamamlanmış değil. Kaba inşaatı tamamlandı diyebiliriz. Elektronik sistemlerin,bazı mühimmatların yerleştirilmesinin ardından bir sonraki aşama; yani denizde testlere başlanacaktır.

TCG ANADOLU, SADECE STOVL (SHORT TAKE OFF-VERTICAL LANDING) KABİLİYETİ OLAN UÇAKLARA HİZMET VEREBİLİR: YANİ F35-B SERİSİNE

TCG ANADOLU, 232 metre uzunluğunda 38 metre genişliğe sahip bir gemi. STOVL (Kısa Kalkış Dikey İniş) kabiliyeti olan uçaklara hizmet verebiliyor. F35’lerin yalnızca ‘B’ serisi bu özelliğe sahip. Türkiye, bu uçaklardan alamaz ise başka bir seçeneğe yönelme ihtimali yok gibi. Çünkü bir zamanlar, Sovyet döneminde bu uçaklardan üreten Rusya da şimdilerde STOVL özelliğine sahip bir savaş uçağı üretmiyor (Bkz. Yakolev Yak-141).

DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇAK GEMİSİ USS GERALD FORD, ‘CATOBAR’ SINIFI BİR GEMİ

ABD’nin USS GERALD FORD isimli, 335 metre uzunluğundaki gemisi CATOBAR (Catapault assited Take-Off, Barrier Assisted Recovery) özelliğine sahip bir gemi. Pist uzunluğu TCG Anadolu’dan, yaklaşık 100 metre da fazla. Ciddi bir özellik bu. Ayrıca Catapault (Katapult), yani hava basıncıyla uçağı gökyüzüne itme yeteneği sahip. Yine iniş sırasında, piste gerdirilen özel hidrolikleri bağlı çelik kablolar aracılığıyla uçağın tutulmasını sağlıyor. Catapult’la iniş ve kalkış için gereken, özel modifikasyonlu uçakları üretmek daha ucuz. F35 ‘C’ serisi bu iş için tasarlanmış bir uçak. Rusya’da da bu tip uçaklar mevcut. Hatta, Admiral Kuznetsov uçak gemisinde bunlardan kullanılıyor.

ÖZET: TCG ANADOLU’NUN UÇAK GEMİSİ OLABİLMESİ İÇİN F35-B SERİSİ UÇAKLARA İHTİYACI VAR

Yani, bu F35’ler Amerika’dan ya alınacak, ya alınacak! Şimdilik başka bir çare veya opsiyon yok gibi. Haa şunu da unutmamalı: Türkiye’nin milli savaş uçağı projesi (MMU), bu ihtiyaca uygun bir uçak üretmek için düzenlenebilir. Kim bilir? Belki de şu an mühendislerimiz bu dizayn (STOVL Kabiliyetine Sahip Savaş Uçağı) üzerinde de çalışıyorlardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.