Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı Carter: IŞİD kesinlikle yenilmedi

Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı Carter: IŞİD kesinlikle yenilmedi
Covid-19
06.12.2019
A+
A-

Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı Nick Carter, Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’ndeki yıllık konuşmasında, IŞİD ve onun benimsediği aşırılık tehdidinin “kesinlikle bertaraf edilmediğini” belirtti.

Savaş bölgesinde farklı silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşandığını kaydeden Carter, “DAEŞ (IŞİD) ve onun temsil ettiği aşırılık yanlısı fikirler kati surette yenilmedi. Geçen hafta cuma günü Londra Köprüsü’nde üzücü bir şekilde kendini gösterdiği gibi terör tehdidi hızla artıyor” ifadelerini kullandı.

Radikal fikirlere sahip olduğu ve tutuklandıktan sonra serbest bırakıldığı kaydedilen Osman Han’ın Londra’da düzenlediği belirtilen saldırıda iki kişi bıçaklanarak öldürülmüştü.

Daily Mail’in haberine göre Londra’da yaptığı konuşmada Orgeneral Carter, “ülkesinin düşmanlarının demokrasiyi tehdit etmek için yalan haberler, casuslar ve yıldırma eylemlerine başvurduğu bir ‘siyasi savaş’ çağına girildiğini” söyledi.

“Binden fazla silahlı grubun savaştığını” belirttiği Suriye için “Elbette farklı aktörlerin çok farklı gündemleri vardır” diyen Carter, bu ülkenin kolayca geniş çaplı bir yangın alanına dönüşebileceğini ifade etti. 

Londra Köprüsü’nde iki kişiyi öldüren saldırgan Osman Han’ın bir süre önce tutuklanıp salıverilmesi iktidar ve muhalefet partileri arasında karşılıklı suçlama yarışına dönüşmüş; eski Kraliyet Başsavcısı Nazir Afzal, Başbakan Boris Johnson’ı defalarca uyardığını ancak Johnson’dan bu insanları radikallikten kurtarmak için “paralarının olmadığı” cevabını aldığını söylemişti.

Öte yandan ABD yönetimi dün yaptığı açıklamada Suriye’nin kuzeydoğusundan asker çekme işleminin tamamlandığını duyurmuştu. Bu hamleyle birlikte ABD’nin Suriye’de toplamda yaklaşık 600 askerinin kaldığı kaydedilmişti. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.