Uzmanlar açıkladı: Saç boyamak meme kanseri riskini artırıyor

Uzmanlar açıkladı: Saç boyamak meme kanseri riskini artırıyor
Covid-19
07.12.2019
A+
A-

Düzenli saç boyayan ve kimyasal saç düzleştirici kullanan kadınların meme kanserine yakalanma olasılığının arttığı bildirildi. 

SciTechDaily’nin haberine göre, ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinin 46 bin 709 kadın ile gerçekleştirdiği ve sonuçları “International Journal of Cancer” dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma, düzenli saç boyayanlarda meme kanserine yakalanma riskinin, boyamayanlardan yüzde 9 daha yüksek olduğunu ortaya koydu. 

Siyahi kadınlarda risk artıyor

Düzenli saç boyayan beyaz kadınlarda ris yüzde 8 artarken, Afro-Amerikalı kadınlarda daha yüksek risk artışı saptandı.

Buna göre 5 ila 8 haftada bir saç boyayan siyahi kadınların meme kanserine yakalanma riski yüzde 60 daha yüksek.

NIEHS Çevre ve Kanser Epidemiyoloji Grubu’nun başkanı ve çalışmanın sorumlu yazarı Dr. Alexandra White, “Araştırmacılar saç boyası ve kanser arasındaki olası ilişkiyi uzun süredir araştırıyor. Ancak sonuçlar tutarsız çıkıyor” dedi:

Çalışmamızda saç boyası kullanımıyla ilişkili, daha yüksek bir meme kanseri riski görüyoruz. Bu etki, saç boyalarını sık kullanan Afro-Amerikalı kadınlarda daha güçlü.

Geçiçi boya kullananlarda anlamlı bir risk artışı saptanmazken, kimyasal düzleştirme işlemi yaptıran kadınların meme kanserine yakalanma riskinin de arttığı belirtildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.