Dünyanın merak ettiği çanta ilk kez görüntülendi!

Dünyanın merak ettiği çanta ilk kez görüntülendi!
Covid-19
09.12.2019
A+
A-

Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi yayın organı Zvezda televizyonundaki bir programda Rusya’nın stratejik nükleer füzelerinin kumanda düğmesinin bulunduğu nükleer çanta ilk kez gösterildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi yayın organı Zvezda, nükleer füze fırlatma düğmesini içeren nükleer çantanın içini ilk kez televizyonda görüntüledi. Söz konusu çanta her daim Rusya Devlet Başkanı Putin’in yanında bulunduruluyor.
‘Voennaya Priyomka’ isimli programın sunucusu Aleksey Yegorov’un anlattığı çantanın içindeki ana fırlatma düğmesi genellikle tahmin edildiği gibi kırmızı değil, beyaz renkte.
​Yegorov, “Tam da bu çanta, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 saat çevresinde bulunan bir subaydaydı. Bavulda bulunanlar arasında ayrı bir bellek kartı var” dedi.

Yegorov, 50 yıllık olsa da çantanın ilk kez televizyonda gösterildiğini vurguladı.

Komsomolskaya Pravda (KP) gazetesi de çantanın her zaman Putin’in yanında taşındığına ve ‘1 numaralı düğme’ olarak da adlandırıldığına dikkat çekti. KP’ye göre, çantadaki kırmızı düğme füzenin fırlatma işlemini, gri düğme ise tüm talimatları iptal ediyor. Çantadaki rakamlarla sıralanmış beyaz düğmelerin de kara, hava ve donanma nükleer kuvvetlerini harekete geçirmek için olduğu tahmin ediliyor.

KP’nin tahminlerine göre, çantadaki yeşil düğme de aynı çantanın diğer ikisinden sinyal gelip gelmediğini kontrol amaçlı. Nitekim bu çantadan biri devlet başkanında, biri savunma bakanında biri de genelkurmay başkanında olmak üzere üç adet bulunuyor. Nükleer füze atılması için en az iki çantanın çalışması gerekiyor. Bu durum yanlışlıkla füze fırlatılmasına karşı, çantanın sahiplerinden birinin uzakta olması ve düşman füzesine karşı ani yanıt verilmesi için garanti sağlıyor.
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.