Avustralya’da 2 bin koala öldü!

Avustralya’da 2 bin koala öldü!
Covid-19
10.12.2019
A+
A-

Avustralya’da haftalardır, ülkenin büyük bir kesiminde yaşanan yangınlar sürüyor. Doğa bilimcilerine göre, yangında birçok canlı öldü. En çok etkilenenlerse ülkenin sembol hayvanları koalalar. Öyle ki bilim insanları, binlerce koalanın tek bir parçasının bile bulunamayabileceğini söylüyor.

Avustralya, birçok noktasında yıkımına neden olan ve bazılarının halen devam ettiği yangınlarla boğuşuyor. Yangınların boyutu, doğal yaşama verdiği zararı gözler önüne serdi.

Uzmanlar koalaların süratle yayılan alevlerden kurtulmak için yeterince hızlı hareket edemediğine dikkat çekti. Yeni güney Galler eyaletindeki mavi dağlar bölgesinde yüzlerce koala öldü. Ülkenin kuzey sahilinde bu sayının en az 2 bin olduğu tahmin ediliyor. Yetkililer koala popülasyonunun üçte birinin yok olduğu görüşünde.

Eyalet çapında 90 kadar noktada yangın hâlâ devam ediyor, bunların en az yarısı kontrol altına alınamadı. Şu anda yaz mevsimi yaşanan ülkede son üç yıldır meydana gelen kuraklık nedeniyle kurumuş çalılarda çıkan yangınlarda altı kişi hayatını kaybetti. Toplam 2 milyon hektardan büyük bir alan kül oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.