Artun Gökşan: 12 Aralık’tan ne bekliyoruz?

11.12.2019
A+
A-

12 Aralık Perşembe günü sandık başına gidiyoruz. Büyük Britanya’da belki de yüzyılın en önemli seçiminde oyumuzu kullanacağız.

Seçime katılan tüm siyasi partiler ne istediklerini, hangi politikalara destek belirttiklerini, iktidara gelirlerse ne yapacaklarını ortaya koyarken; bizler ne istediğimize, hangi politikalara destek vereceğimize karar verdik mi?

Büyük Britanya’nın, dolayısıyla da İngiltere’nin, bu seçimin en önemli konusu olan Avrupa Birliği üyeliği konusunda nereye doğru yönelmesini istiyoruz?

Oyumuzu birliktelikten yana mı kullanacağız, yoksa ayrılık ve ayırımcılığa onay mı vereceğiz?

Tüm ayırımcılık, aşağılama ve küçük düşürmelere karşı kayıtsız mı kalacağız, yoksa yabancı düşmanlığına, yani ırkçılığa karşı sesimizi duyulur mu kılacağız?

Yüzü kızarmadan sürekli yalan söyleyenlere karşı sessiz mi kalacağız, yoksa onlara bir daha yalana başvurmaya tevessül edemeyecek şekilde gereken dersi vermek kararlılığında mıyız?

Gerek teknoloji, gerekse gelişen uluslararası ilişkiler sayesinde dünyanın artık “insanlığın ortak evi” haline dönüşmesi sürecinde bizler, bu seçimlerin Büyük Britanya’yı Avrupa ailesinden ve dünyadan koparmasına göz mü yumacağız?

Muhafazakar Parti’nin son 10 yıllık iktidarı, ülke içerisinde yaşanan ekonomik, sosyal, siyasal sorunları; sağlık, eğitim, güvenlik gibi hayati konuları, özellikle Avrupa Birliği referandum sürecini de kullanarak hep yabancıların üzerine atmaya, tüm sorunların kaynağı olarak yabancıları ve Avrupa Birliği’ni göstermeye çalışmış, bunda da önce UKIP, daha sonra da Brexit Partisi’nin katkılarıyla önemli oranda başarılı olmuştur.

Avrupa ve dünya genelinde yükseliş gösteren ırkçı ve yabancı düşmanı hareketler de, bu “yalanların” inandırıcı olmasında etkili olmuştur.

Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı, yabancı düşmanlığının, ırkçılığın, yalan ve iftiraların, koltuk sevdalılarının, ülkemiz değerlerinin Amerikan şirketlerine peşkeş çekmek isteyenlerin adresi olan Muhafazakar Parti’nin ve onun şu andaki “fanatik sağcı” liderliğinin iktidardan uzaklaştırılması için elimizden geleni yapmamız gerekir.

Perşembe günü sandıklara gidelim, oyumuzu kullanalım. Dar bölge seçim sistemini de dikkate alarak, Muhafazakar ve Brexit karşıtı adaylardan, kazanma şansı en yüksek olan adaylara oy verelim.

Muhafazakarları iktidardan uzaklaştırarak Büyük Britanya’nın önünü yeniden açalım. Bunun ardından gündeme gelecek olası bir referandumla da Avrupa Birliği ailesi içerisindeki konumumuzu güçlendirelim.

Dünyamızın tüm insanlığa yettiğinin, birlikte hareket edersek dünyamızı daha yaşanılır bir yer yapabileceğimizin bilinci ile hareket edelim. Sorunların globalleştiği yeryüzünde global hareket etmekten, evrensel düşünüp evrensel davranmaktan başka çıkar yol var mı?

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.