Çıkış anketine göre seçimi Muhafazakar Parti kazandı

Çıkış anketine göre seçimi Muhafazakar Parti kazandı
Covid-19
12.12.2019
A+
A-

Oy verme işleminin sona ermesinin açıklanan sandık çıkış anketine göre Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti seçimi açık farkla kazandı. Yine sandık çıkış anketine göre 650 üyeli Avam Kamarası’nda partilerin sandaşlye sayıları şöyle olacak: Muhafazakar Parti 368, İşçi Partisi 191, İskoç Ulusal Partisi 55, Liberal Demokrat Parti 13, Plaid Cymru 3, Yeşil Parti 1, diğer partiler 13. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

Sandık çıkış anketleri ne kadar güvenilir?

İngiltere’de sandık çıkış anketleri geçmiş yıllarda genellikle seçim sonucunu doğru tahmin etti.

Sandık çıkış anketleri 2001 ve 2005’te İşçi Partisi’nin, 2015 ve 2017’de Muhafazakar Parti’nin birinci olacağını, 2010’da da hiçbir partinin Avam Kamarası’nda çoğunluğu sağlayamayacağını öngörmüştü.

2015 ve 2017’de ise Muhafazakar Parti’nin birinci parti olacağı tahmin edilse de tek başına iktidar olup olamayacağı konusunda bir öngörü yapılmamıştı.

Son sandık çıkış anketi ise Muhafazakar Parti’nin bu kez tek başına iktidara geleceğini gösteriyor.

Seçim sonucunu doğru yansıtırsa, sandık çıkış anketi iki büyük parti için ne anlama geliyor?

İngiltere’de sandık çıkış anketinin seçim sonuçlarını bire bir yansıtması halinde, İşçi Partisi 71 sandalye kaybedecek ve 1935’den bu yana en büyük yenilgisini almış olacak.

Muhafazakar Parti ise eski başbakanlardan Margaret Thatcher’ın 1987’deki seçim zaferinden bu yana sandıkta en büyük başarısını elde etmiş olacak.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.