İngiltere ‘Brexit’ için sandık başında

İngiltere ‘Brexit’ için sandık başında
Covid-19
12.12.2019
A+
A-

İngiltere, kördüğüme dönen Brexit sürecinden çıkış için bugün sandık başında olacak. Çözülemeyen Brexit krizinden çıkmak isteyen İngilizler bugün sandığa gidiyor.Normalde 2022 yılında yapılması gereken seçim, krizin çözülememesi nedeniyle 3 yıl erken gerçekleşiyor.

Yaklaşık 46 milyon seçmenin bulunduğu ülkede oy verme işlemi yerel saatle 07.00’de (TSİ 10.00) başladı ve  oy verme işlemi yerel saatle 22.00’ye kadar (TSİ 01.00) sürecek.

650 seçim bölgesinde 3 bin 322 aday Avam Kamarası için yarışacak.

HÜKÜMETİ KURMAK İÇİN 326 MİLLETVEKİLİ GEREKİYOR

Seçimde dar bölge çoğunluk sistemine göre en çok oyu alan parti parlamentoya girecek. İngiltere’de hükümet kurulabilmesi için 326 sandalyeye ulaşılması gerekiyor. Anketlere göre, AB’den ayrılma yanlısı Başbakan Boris Johnson önde .İktidardaki Muhafazakar Parti yüzde 43, İşçi Partisi ise yüzde 33 oy oranına sahip.

NEDEN ERKEN SEÇİME GİDİLDİ?

Brexit referandumunun üzerinden 3.5 yıl geçmesine rağmen Brexit krizi hala çözülemedi. Parlamento Brexit konusunda ikiye bölünmüş durumda. Brexit yanlısı Başbakan Boris Johnson, Brexit ile ilgili yasa tasarılarını Avam Kamarasından geçirebilecek çoğunluğa sahip olmadığı için parlamentoyu erken seçime çağırdı. Muhalefet milletvekillerinin de desteklediği çağrı sonucu İngiltere 2015’ten bu yana 3. kez sandık başına gitti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.