İngiltere’de 2 bin yıllık kalkan bulundu

İngiltere’de 2 bin yıllık kalkan bulundu
Covid-19
12.12.2019
A+
A-

Kalkanın farklı olduğu ilk bakışta belliydi ama asıl ihtişamı temizlik ve konservasyon çalışmaları aşamasında ortaya çıktı.

Kalkan bir dizi karmaşık kıvrımlar içeren motiflerle süslenmişti ve merkezinde çıkıntı yapan bir bombe dikkat çekiyordu. Kalkan üçlü spiral motifli asimetrik tasarımın yanı sıra İngiltere’de daha önce bilinmeyen bir tasarım özelliği olan taraklı bir kenarlık taşıyordu.

Uzmanlar, kalkanı ters tarafından dövülerek tasarımın şekillendirildiğine inanıyorlar. Merkezde yükseltilmiş bombenin etrafında üç ayaklı, triskelion benzeri işlemeler vardı. Uzmanlara göre kalkan  eski bir Kelt sanatının tipik bir örneği olan La Tène kültürü özelliklerine sahip. La Tène kültürü Avrupa’da M.Ö. 450’den M.S. 450’ye kadar görülen bir kültür.

Kalkan şu an için üniq özellikte. Ona benzer en yakın şekilli kalkan ise 1849’da Thames nehrinde bulunan ve şu anda British Museum’da sergilenen ünlü Wandsworth Kalkanı…

Kalkanın savaşta kullanılmadığı sanılıyor çünkü son derece iyi korunmuş ve darbe almamış durumda. Üzerindeki tek darbe ise bir mızrağa ait. Bu darbenin de ritüel amaçlı vurulduğu tahmin ediliyor. Öte yandan bu darbenin savaşın dövüşte kullanıldığının kanıtı olduğunu savunanlar da var.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.