Feryal Clark ilk Türkiye kökeni kadın milletvekili

Feryal Clark ilk Türkiye kökeni kadın milletvekili
Covid-19
13.12.2019
A+
A-

Türkiye kökenli Alevi aday Feryal Demirci Clark, toplumun yoğun yaşadığı ve İşçi Partisi’nin kalesi sayılan Kuzey Enfield bölgesinden İşçi Partisi’nden milletvekili seçildi. Biri Kıbrıs diğer ikisi Türkiye kökenli adaylar ise kazanamadı.

Birleşik Krallık’taki toplumdan ilk milletvekili Kıbrıs kökenli Richard Hickmet sayılıyor. Politikada ilk bilinen Türk ismi olarak babası Kıbrıs Türk ve annesi İrlandalı olan Richard Hickmet Paris’te Sorbonne’da eğitim almıştı. Hickmet 1978-83 arasında Wandsworth Belediye Meclisi üyeliği yaptı. 1983-87 döneminde de Muhafazakâr Milletvekili olarak parlamentoda yer aldı.

İşte toplumdaki adaylar ve aldıkları oylar:

FERYAL DEMİRCİ CLARK (İŞÇİ PARTİSİ): İşçi Partisi’nin kalesi sayılan bölgesinde 23.340 oyla seçilirken en yakın rakibi Muhafazakar aday 16.848’de kaldı. Malatya-Kürecik doğumlu Hackney Belediye Başkan Yardımcısı Feryal Demirci Clark, İşçi Partisi Merkez Komitesi (NEC) tarafından Kuzey Enfield milletvekili adayı gösterildi. Bölgenin garanti kazanabilecek yerler arasında olması nedeniyle Feryal Demirci’nin kazanma ihtimali yüksekti. Bölgede çok sayıda Türkiye ve Kıbrıslı Türk üyenin seçmen kütüğüne kayıtlı olması, Demirci’nin şansını artırmıştı.

Demirci’ye destek verenler arasında Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Sadiq Khan, Belediye Başkan Yardımcısı Joanne McCartney, Hackney Belediye Başkanı Philip Glanville, İşçi Partisi Enfield Lideri Nesil Çalışkan, Enfield Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Özaydın ve Türkiye kökenli belediye meclis üyeleri de sayılıyor. Belediye Başkanı Khan ile bölgeye gelen belediye meclis üyeleri, Demirci’nin seçim kampanyasına destek vermişti.

NEVA SADIKOĞLU NOVAKY (MUHAFAZAKAR): 6.954 oyda kalarak seçilmedi. Bölgesindeki İşçi Parti adayı 38.578 oyla parlamentoya girdi.

Ankara doğumlu olan ve İngiltere’de büyüyen Neva Sadıkoğlu-Novaky, dünyanın sayılı ticari liman kentlerinden biri olan Liverpool şehri yakınındaki Garston and Halewood bölgesinden Muhafazakar Parti milletvekili adayı gösterilmişti.

GÖNÜL DANIELS (MUHAFAZAKAR): 4.428 oy alarak seçilemedi. Bölgesinde Plaid Cymru’nun adayı 13.134 oyla parlamentoya girdi. Muhafazakar Parti’den daha önce iki kez milletvekili adayı olan Gönül Daniels, üçüncü kez şansını denedi. Kıbrıs kökenli bir Türk aileden olan Daniels, Londra’da doğdu.

Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri olan Galler’in sahil kenti Arfon’dan aday olmuştu. Londra’da yaşayan dört çocuk annesi Gönül Daniels, Westminster’de bilgisayar mühendisi olarak görev yapıyor.

İBRAHİM DOĞUŞ (İŞÇİ PARTİSİ): İşçi Partisi’nin kalesi sayılan bölgede 15.211 oyla ikinci sıraya düşünce seçilemedi. Muhafazakar adayı 16.804 oyla parlamentoya girdi. Doğuş, İşçi Partisi’nin ağır toplarından Genel Başkan Yardımcısı Tom Watson’un yerine aday gösterilmişti.

Bir yıldır Londra’nın Lambeth Belediye Başkanlığı görevini yürüten Türkiye kökenli Kürt siyasetçi Doğuş, İşçi Partisi’den West Bromwich seçim bölgesinden milletvekili adayı gösterilmişti.

West Bromwich seçim bölgesi, kurulduğu 1974 yılından bu yana İşçi Partisi tarafından temsil ediliyordu. 14 yaşındayken ailesiyle birlikte Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden Londra’ya göç eden Doğuş, yaklaşık 20 yıldır İşçi Partisi’nde politika yapıyor.

(Kaynak: AçıkGazete)

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.