‘Johnson’ı önde gösteren sandık çıkış anketi AB’de sevinçle karşılandı’

‘Johnson’ı önde gösteren sandık çıkış anketi AB’de sevinçle karşılandı’
Covid-19
13.12.2019
A+
A-

İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi üst düzey AB siyasetçilerinin İngiltere’deki sandık çıkış anketini, Brexit belirsizliğini sonlandırabileceği için sevinçle karşıladığını yazdı.

Gazetenin Brüksel’deki muhabirleri Sam Fleming ve Jim Brunsden’a konuşan AB ülkelerinin AB bakanları, bu sonuçla AB’den çıkış anlaşmasının İngiltere’de Avam Kamarası tarafından onaylanma ihtimalinin arttığını, artık karşılarında daha net müzakere edebilecek bir iktidar olacağını söyledi.

AB bakanları bu akşam Brüksel’de bir araya gelmişti.

Fransa Avrupa Bakanı Amélie de Montchalin, “Fransa aylardır durumun netleşmesini istiyordu. Bunu Fransızlar, Avrupalılar ve İngilizlerin karşısındaki belirsizliğin sonlanması için istiyorduk. Sonunda belirsizlik bitti gibi gözüküyor” dedi.

İsveç AB İşleri Bakanı Hans Dahlgren ise, bu sonuçla İngiltere’nin AB’den ayrılacak olmasına rağmen durumun netleşmesinden memnun olduklarını belirtti:

“Prensip olarak karşınızdakinin konumunun güçlü olması her zaman iyidir. Böylece iyi ve güçlü bir müzakere yürütülebilir ve iki tarafın da üzerinde uzlaşabileceği bir sonuç elde edilebilir.”

2016’daki Brexit referandumunun ardından AB’nin karşısında güçlü bir şekilde müzakere yapabilecek bir hükümet bulunmamıştı.

Referandumun ardından dönemin başbakanı David Cameron istifa etmiş, yerine gelen Theresa May ise düzenlediği erken seçimin ardından oy kaybederek azınlık hükümeti kurmuştu.

May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasının Avam Kamarası’nda üç kere reddedilmesinin ardından May istifa etmiş, yerine Boris Johnson gelmişti.

Johnson da AB ile vardığı Brexit anlaşmasını Avam Kamarası’ndan olduğu haliyle geçirememiş, ülke erken seçime gitmişti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.