Muhafazakar Parti, Avam Kamarası’nda çoğunluğu elde etti

Muhafazakar Parti, Avam Kamarası’nda çoğunluğu elde etti
Covid-19
13.12.2019
A+
A-

İngiltere’de resmi sonuçlara göre seçimi Başbakan Boris Johnson’ın liderliğindeki Muhafazakar Parti kazandı.

Partilerin 650 üyeli Avam Kamarası’nda şu ana kadar elde ettikleri sandalye sayıları şöyle:

  • Muhafazakar Parti 337
  • İşçi Partisi 196
  • İskoç Ulusal Partisi 46
  • Liberal Demokrat Parti 8
  • Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi 8
  • Diğer partiler 14

Diğer 38 seçim bölgesinde de sonuçların kısa süre içinde kesinleşmesi bekleniyor.

Son sandık çıkış anketinde Muhafazakar Parti’nin 365 milletvekili çıkaracağı tahmin edilmişti.

Johnson, hükümeti kurma iznini almak için Kraliçe İkinci Elizabeth ile bir araya geldi

İngiltere’de dün yapılan seçimlerde tek başına iktidar kuracak çoğunluğa ulaşan Başbakan Boris Johnson, hükümet kurma iznini almak üzere Kraliçe İkinci Elizabeth ile bir araya geldi.

Johnson, kısa bir süre önce Başbakanlık Çalışma Ofisi ve Konutu’nun bulunduğu Downing Street’ten Buckingham Sarayı’na geçti.

Görüşmede, Kraliçe İkinci Elizabeth, kendi adına hükümeti kurması için Johnson’a resmen davette bulunacak.

İngiltere seçimlerinden Boris Johnson galip çıktı, bundan sonra ne olacak?

Muhafazakar Parti, İngiltere’de dün yapılan seçimlerle parlamentoda çoğunluğu elde etti.

Böylece Muhafazakar Parti hükümetleri tarafından hazırlanan ve daha önce defalarca parlamentoda reddedilen Brexit anlaşmasının geçmesinin önünde de herhangi bir engel kalmadı.

Muhafazakar Parti içinden bazı isimler, Pazartesi günü kabinede ufak değişiklikler olacağını ve Brexit anlaşmasının önümüzdeki günlerde parlamentoda bir kez daha oylamaya sunulacağını söyledi.

İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkışıyla ilgili çerçeveyi düzenleyen Brexit anlaşmasının kabul edilmesinin ardından Johnson hükümetinin AB ile bu kez serbest ticaret ve göç konularını belirleyen nihai anlaşmalar için masaya oturması gerekiyor.

Muhafazakar Parti seçim manifestosunda, 2021 yılı içerisinde nihai anlaşmaların da tamamlanıp AB üyeliğinden tamamen ayrılma sürecinin tamamlanması öngörülüyor.

AB liderleri, İngiltere ile “yakın işbirliğini” koruma amacıyla müzakerelerin yürütülmesine hazır olduklarını açıklamıştı.

Johnson, AB ile İngiltere arasındaki serbest dolaşım uygulamasına son verilmesi ve puan sistemine dayalı yeni bir göçmen sisteminin kurulmasını istiyor. Yeni hükümetin ayrıca, AB dışındaki ülkelerle de serbest ticaret anlaşmaları yapması bekleniyor.

Johnson seçim kampanyasında “Brexit’i halledelim” sloganını kullandı. AB’den çıkılmasının en güçlü destekçilerinden olan Nigel Farage’ın kurduğu Brexit Parti’ye yönelik desteğin azalmasıyla birlikte Johnson’ın da AB üyeliğinden çıkılmasını savunan seçmenlerin desteğini Muhafazar Parti çatısı altında toplamayı başardığı görülüyor.

Son beş yıl içerisinde biri referandum, biri yerel seçim, biri Avrupa Parlamentosu ve üçü de genel seçim olmak üzere altı kez sandık başına giden İngiltere’de bir sonraki genel seçimin 2024 yılında yapılması öngörülüyor.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.