Muhammet Yaşarata: “Bu seçim ile birlikte Brexit’in olup olmayacağı belirlenecek”

Muhammet Yaşarata: “Bu seçim ile birlikte Brexit’in olup olmayacağı belirlenecek”
Covid-19
13.12.2019
A+
A-

İngiltere seçimleri hakkında değlendirme yapan İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Muhammet Yaşarata, 12 Aralık’ta gerçekleşen erken genel seçimin Brexit sürecinin bir neticeye varılması yönünde büyük bir katkı koyacağını belirtti.

Seçim sonuçlarını Waltham Forest Town Hall’dan bizzat takip eden Muhammet Yaşarata, Euro Genç TV’ye İngiltere seçimleri ile ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Direk uçuş seferleri için İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklere umut ışığı olan İain Duncan Smith’in seçimi kazanmasına değinen Muhammet Yaşarata, Smith’in Kıbrıslı Türk toplumuna yönelik büyük bir desteği olduğunu vurguladı.

Muhammet Yaşarata Euro Genç TV’ye şu açıklamarı yaptı:

“Büyük bir heyecanla ile geçiyor seçimler, yapılan açıklamaya göre Muhafazakar Partisi önde gidiyor İngiltere çapında. Bu aslında oldukça önemli bir seçim çünkü İngiltere’in genel bir Brexit konusu mevcut ve, bu seçim ile birlikte Brexit’in olup olmayacağı belirlenecek. İnsanların Brexit ile ilişkin görüşleri bu seçim ile tespit edilmiş olacak ve bununla birlikte İngiltere’nin ekonomik açıdan nasıl bir konuma geleceği merak konusu.

İngiltere büyük bir ülke ve büyük bir ekonomiye sahip, dünyada beşinci büyük ekonomi olarak nitelendiriliyor İngiltere. Dolayısıyla sonuç ne olursa olsun, İngiltere ekonomisi büyüyen bir ekonomi olarak dünyadaki yerini koruyacağına inanıyorum.

SMİTH’İN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA BÜYÜK BİR DESTEĞİ VAR 

Chingford & Woodford bölgesinden tekrar milletvekili olarak seçilen İain Duncan Smith’in özellikle de İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler için büyük bir önem ifade ediyor. İain Duncan Smith’in Kıbrıslı Türk toplumuna büyük bir desteği var,  kendisi Kuzey Kıbrıs’a direk uçuşların sağlanması noktasında bir önergeyi İngiltere Parlementosuna sunmuştu. Bu nedenden dolayı, İain Duncan Smith’in buradaki çalışmalarını yakından takip ediyoruz ve destek oluyoruz. İngiltere’deki Kıbrslı Türk toplumun ülkemize faydas sağlaması için buradaki tüm partilerle çalışmaya devam edeceğiz.

DİREK UÇUŞLARA DESTEK

Geçtiğimiz hafta Iain Duncan Smith, Kıbrıslı Türklerin kendi vatanlarına doğrudan uçamamasından duyduğu üzüntüyü dile getirmişti.

Kuzey Kıbrıs’a direk uçuşlar konusunda ise Smith şu ifadeyi kullanmıştı; ”Öncelikle Kıbrıs Sorununda her iki tarafın bir anlaşma çerçevesinde bu sorunun bitirilmesinden taraf olduğunu söylerken,sorunun devam etmesi halinde bölgemde yaşayan seçmenlerimin ülkelerine daha rahat ve kolay bir şekilde gitmesini destekleyeceğim.”

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.