Kıbrıs’a özgü yeni bir kuş türü bulundu: Kıbrıs İshakkuşu!

Kıbrıs’a özgü yeni bir kuş türü bulundu: Kıbrıs İshakkuşu!
Covid-19
14.12.2019
A+
A-

Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KUŞKOR) sosyal medya hesaplarında yapmış oldukları paylaşımda. Kıbrıs’a özgü yeni bir tür kuş bulunduğunu açıkladılar.

Açıklama’da şu ifadelere yer verildi,

Artık adamıza özgü üçüncü bir endemik kuş türümüz var! Bu minicik baykuş türünün adı Kıbrıs İshakkuşu (Otus cyprius)!

KUŞKOR Kuş Halkalama Programı tarafından elde edilen veriler de dahil, bu konuda yapılan yayınların yeniden değerlendirilmesi ile ortaya çıkan sonuçlara dayanarak, Uluslar Arası Kuşları Koruma Konseyi (Birdlife International) bu yeni türü resmi olarak tanıdığını bildirdi. Bu demek oluyor ki; Kıbrıs İshakkuşu dünyada tek!

Aslında adamızda yaşayan diğer iki endemik kuş türünden dolayı Kıbrıs zaten Avrupa’daki tek Endemik Kuş Alanı. Endemik baykuş türümüzün de eklenmesi ile bu özelliğimiz daha da pekişmiş oldu!

Uluslar Arası Kuşları Koruma Konseyi’nin bu türü resmi olarak tanıması tabi ki adamıza özgü bu güzelim baykuş türünün; Kıbrıs İshakkuşu’nun, yaşam alanlarının özenle korunması gerektiğini ortaya koyuyor. Ama bununla da kalmıyor, aynı zamanda ülkemizi ekoturizm açısından daha gözde bir yer haline getiriyor.

Şüphesiz, bu haberi duyan birçok kuş meraklısı adamızın endemik kuşlarını görmek üzere ülkemizi ziyaret etmeye can atacak…

(Fotoğraf Olkan Ergüler)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.