Doğu Akdeniz – Times: Türkiye, sondaj gemilerini Kıbrıs’tan kaldırılacak kacak SİHA’larla koruyacak

Doğu Akdeniz – Times: Türkiye, sondaj gemilerini Kıbrıs’tan kaldırılacak kacak SİHA’larla koruyacak
Covid-19
16.12.2019
A+
A-

İngiliz Times gazetesi, Ankara’nın Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arayan gemilerine yardımcı olmak için bugünden itibaren Kuzey Kıbrıs’tan silahlı insansız hava araçları (SİHA) kaldırılacağını yazdı. Anthee Carasasva imzalı, Atina mahreçli haberin başlığı, “Türkler, tartışmalı Akdeniz sondajını silahlı insansız hava araçlarıyla koruyor”.

Haberde, “Türkiye’nin insansız hava araçlarını (SİHA) en çok kullanan ülkelerden biri olduğunu ve SİHA’ların Suriye’de Kürtler’in öncülüğündeki güçlere karşı düzenlenen operasyonlarda da kullanıldığı” belirtiliyotyor.

Ancak Demirören Haber Ajansı’ndaki (DHA) haberde, Kıbrıs’tan kaç SİHA’nın kaldırılacağının net olmadığı belirtiliyor.

Times bu hamlenin, Ankara’nın Avrupa Birliği ve komşu ülkelerle Akdeniz’deki enerji kaynakları yüzünden zaten gergin olan ilişkileri, daha da gereceğini ifade ediyor.

Haberde Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı’nın kabinesinden haftasonu yapılan açıklamada, Ankara’nın İHA operasyonları için Geçitkale Hava Üssü’nün kullanımını onayladığı ve açıklamada SİHA’ların, “Türkiye ve KKTC’nin meşru hakkını koruyacağının” belirtildiği vurgulanıyor.

Doğu Akdeniz’de doğalgaz gerilimi

Güney Kıbrıs, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz sahalarının arama ve sondaj ruhsatlarını, çeşitli ülkelerle imzaladığı anlaşmaları da dikkate alarak, uluslararası enerji şirketlerine vermişti.

Türkiye ise bu anlaşmaların Kıbrıs Türkleri ve Türkiye’nin haklarını çiğnediği gerekçesiyle konuyu Birleşmiş Milletler’e (BM) taşıdı ve kendi münhasır ekonomik bölge haritalarını BM nezdinde onaylattı.

Aynı zamanda uluslararası toplumun tanımadığı Kuzey Kıbrıs’la anlaşma imzalayarak bazı sahalarda çalışmak üzere kendi sondaj gemilerini bölgeye gönderdi.

Bu gemilere eşlik eden savaş gemileri de var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.