Simit Sarayı’nı krize sürükleyen süreç

Simit Sarayı’nı krize sürükleyen süreç
Covid-19
17.12.2019
A+
A-

Geçtiğimiz haftanın son günü, gündeme deyim yerindeyse bomba gibi bir haber düştü. Son dakika olarak verilen haberlere göre; Ziraat Bankası’na bağlı olan Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, mali açıdan epey zor bir süreç geçiren Simit Sarayı’nın %51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu‘na başvuruda bulunmuştu.

Devlet bankasının bu hamlesi, büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Öyle ki; Simit Sarayı yurt dışına açıldığı ilk günden itibaren devletten aldığı teşviklerle dünyanın merkezi olarak gösterilen birçok şehirde mağazalar açtı.Günümüzdeyse Simit Sarayı’nın 25 ülkede faaliyeti var. Buna ek olarak şirketin toplamda 11 binden fazla çalışanı bulunuyor.

500 MİLYON DOLAR KREDİ BORCU
Yüksek kiraları hesap edemeyen Simit Sarayı yönetimi, devletten aldığı teşviklerin yanı sıra, özel bankalara da 500 milyon dolar borçlandı.

KAVUKÇU’NUN 15 MİLYON DOLARLIK ÖZEL JETİ
Bankalara olan borçlarını önemsemeyen Simit Sarayı’nın patronu Abdullah Kavukcu, yaklaşık 15 milyon dolara satın aldığı özel jetiyle ülke ülke geziyor ve yeni mağazalar açma planları yaptı.

1 YILLIK KİRA 20 MİLYON LİRA
New York, Londra, Dubai gibi şehirlerde birçok mağazası bulunan Simit Sarayı’nın sadece Londra Leicester Square’daki mağazasının yıllık kirası 20 milyon lira. Bu rakamı bizzat patron Abdullah Kavukcu açıkladı.

Devletten teşvik alarak açılan şehirlerin en işlek yerlerinde yüksek kiralarla açılan mağazalar, istenilen düzeyde cirolara ulaşamadı ve şirket her geçen gün ekonomik krize doğru sürüklendi. Aldığı teşviklerin yanı sıra kullandığı kredileri de bir türlü ödeyemeyerek iflasa doğru sürüklendi.

Devlet kredisiyle, devlet teşviğiyle, kira desteğiyle talebin olmadığı yerlere bile şubeler açıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.