Ataoğlu: “Kıbrıs Türk Halkı, canı pahasına elde ettiği özgürlük ve bağımsızlığından asla vazgeçmeyecek”

Ataoğlu: “Kıbrıs Türk Halkı, canı pahasına elde ettiği özgürlük ve bağımsızlığından asla vazgeçmeyecek”
Covid-19
20.12.2019
A+
A-

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, “21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası” nedeniyle mesaj yayınladı.

Fikri Ataoğlu, Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türk halkına insanlık dışı saldırılarda bulunduğunu anımsatarak, bu saldırılarda canı ve kanı pahasına vatanını koruyan aziz şehitleri şükranla, gazileri minnetle andı.

Ataoğlu şu mesajı yayınladı:

“20 Aralık 1963’ü 21 Aralık 1963’e bağlayan gece saatlerinde başlayan Kanlı Noel, Rum mezalimini yaşayan Kıbrıslı Türkler’in, hunharca katledilerek toplu mezarlara gömülmesi ve yüzlerce köyün terk edilerek göçe zorlanmasına sebep olmuştur.

1974 Kıbrıs Harekatı’na giden yolda önemli bir dönemeç noktası olan Kanlı Noel esnasında yaklaşık 150 civarında Kıbrıslı Türk katledilirken, 1963 Aralık ayında başlayıp 1964 Ağustos’unda Erenköy Çarpışmalarına dek devam eden olaylarda ise 364 Kıbrıs Türkü hayatını kaybetmiş, 18.667 Kıbrıs Türkü göç etmiştir. Rumlar tarafından rehin alınan Türklerin bir bölümüne ise bugün bile ulaşılamamıştır. Türk toplumu gettolarda yaşamaya zorlayan ve devlet yönetiminden dışlayan Rum tehditleri sonucunda Kıbrıs Cumhuriyeti de yıkılmıştır.

21 Aralık 1963’te başlayan Kanlı Noel ile yaşanılan acı günlerin anısına can veren şehitlerimizi yad etmek amacıyla 21 -25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası’nı idrak ediyoruz.

Bu çerçevede, özgürlük ve bağımsızlık için canını esirgemeyen tüm şehitlerimizi rahmetle, aramızda olan gazilerimizi ise şükranla anıyoruz.

Kıbrıs Türk Halkı, canı pahasına elde ettiği özgürlük ve bağımsızlığından asla vazgeçmeyecek, mücadelesini ebediyen sürdürecektir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.