Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır paniğe kapıldı

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır paniğe kapıldı
Covid-19
21.12.2019
A+
A-

Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Doğu Akdeniz hamleleri nedeniyle Türkiye’ye karşı birleşti.

Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Türkiye’nin Doğu Akdeniz hamleleri nedeniyle paniğe kapıldı. Üç ülkenin, Türkiye’ye karşı anlaşmaya vardığı bildirildi.

Söz konusu ülkelerin dışişleri bakanları bir araya gelerek, Türkiye’nin Akdeniz planlarını önlemek için yapılacak olan eylemlerin koordinasyonu hususunda anlaşma sağladı.

Yapılan anlaşmaya göre üç ülke, yürütecekleri çalışmalarda ortak hareket ederek Türkiye’nin bölgesel faaliyetlerini önlemeye çalışacak.

Diğer yandan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Anastasiadis ile Sisi arasında yapılan telefon görüşmesinde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hamleleri ile Türkiye ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan anlaşma ele alındı.

“Buna benzer anlaşmaların önlenmesi konusunda hem fikirler”

Rum Hükümet Sözcüsü Kyriacos Koushos, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin söz konusu anlaşmayı kınadığını fakat bunun herhangi bir olumlu sonuç doğurmadığını ifade etti.

Sözcü Koushos, Sisi ile Anastasiadis’in buna benzer anlaşmaların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması hususunda aynı görüşe sahip olduğunu bildirdi.

Koushos, “Sisi’nin, Türkiye’nin Libya’da olası askerî varlığının bölgede istikrarsızlık tehlikesi oluşturabileceğini” söylediğine dikkat çekti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.