Cemal Kaşıkçı cinayeti: Suudi Arabistan’da 5 kişiye idam cezası

Cemal Kaşıkçı cinayeti: Suudi Arabistan’da 5 kişiye idam cezası
Covid-19
23.12.2019
A+
A-

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili davada 5 kişi idam cezasına çarptırıldı.

Suudi Arabistan’da görülen davada mahkeme, yargılanan 3 kişiye de toplam 24 yıl hapis cezası verdi.

Cemal Kaşıkçı geçen yıl Ekim ayında evlilik belgeleri için girdiği başkonsoloslukta öldürülmüştü.

Davada yargılanan isimlerden biri de Suudi Kraliyet ailesinin eski danışmanlarından Saud el Kahtani’ydi.

El Kahtani herhangi bir suçlama yöneltilmeden serbest bırakıldı.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi de serbest bırakıldı.

Suudi Arabistan’daki davada cinayetle ilgili olarak 11 kişiyi yargılıyordu. Savcılık, yargılanan 11 kişiden 3’ünün suçsuz bulunup serbest bırakıldığını duyurdu.

Savcılık sözcüsü: Tasarlanarak adam öldürme değil, anlık bir karar

Al Arabiya televizyon kanalına göre savcılık sözcüsü Şaalan el Şalan düzenlediği basın toplantısında “Soruşturmamız, başında tasarlanarak adam öldürme niyeti olmadığını gösteriyor. Cinayete anlık karar verilmiş. Müzakere ekibinin başkanı başkonsolosluk binasını inceledikten sonra, soruşturmanın devam edebilmesi için kurbanın götürülebileceği güvenli bir yer olmadığını fark etmiş. Müzakere ekibinin başkanı ve zanlılar daha sonra kendi aralarında konuşup kurbanın konsolosluk içinde öldürülmesine karar vermişler” dedi.

Suudi gazeteci, 2 Ekim 2018’de nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenebilmesi için gerekli evrakları temin etmek için girdiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldü ancak cesedi bulunamadı. Konsolosluk binasında kaydedilen seslerde, Kaşıkçı’nın vahşi bir şekilde bedeninin parçalanarak öldürüldüğü ortaya çıktı.

Cinayet tüm dünya genelinde büyük ses getirdi. CIA ve Batılı hükümetler, cinayet emrini Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın verdiğine inandıklarını söyledi. Ama Suudi yetkilier Veliaht Prens’in cinayette bir rolü olmadığını söyledi.

Soruşturma kapsamında 21 kişi gözaltına alınmış, 10’u sorgulanıp serbest bırakılmıştı. Haklarında ‘doğrudan cinayete karışmak ve adam öldürme’ suçundan idam cezası verilen 5 kişinin kimliği açıklanmadı.

Toplam 24 yıl hapis cezasına çarptırılan 3 kişinin de ‘suçu örtmek ve yasaları delmekten’ suçlu bulundukları belirtildi.

Geçen Kasım ayında, Suudi savcı, Kraliyet eski danışmanı Saud el Kahtani’nin, cinayet timi ile Kaşıkçı hakkında konuştuğunu söylemişti. Savcılık, el Kahtani’nin istihbarat şefi yardımcısı Ahmed el Asiri ile işbirliği içinde hareket ettiğini belirtti.

El Kahtani, Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’a sınır dışı edilmesi talimatını el Asiri’nin verdiğini ve sahadaki başmüzakereciyle öncülük ettiğini ifade etmişti. Ölüm kararını başmüzakerecinin verdiği belirtildi. El Kahtani de el Asiri de görevlerinden alındı ama ikisi de serbest bırakıldı.

Savcılık sözcüsü Şalaan, Asiri’nin delil yetersizliğinden serbest bırakıldığını söyledi. El Kahtani de soruşturuldu ancak suçlanmadan serbest bırakıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.