Kasapoğlu: “Zaman kaybetmeden Kıbrıs Türk Diaspora konseyi kurulmalı”

Kasapoğlu: “Zaman kaybetmeden Kıbrıs Türk Diaspora konseyi kurulmalı”
Covid-19
23.12.2019
A+
A-

Yurt Dışı Kıbrıs Türkleri Birlik Platformu Genel Koordinatörü Osman Kasapoğlu, yurtdışındaki Kıbrıslı Türklerin de milletvekili seçerek Meclis’e göndermek istediğini, her gelen hükümetin bunu vaat ettiğini ama adım atılmadığını söyledi.

Osman Kasapoğlu, yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin de yurtdışından milletvekili seçerek, Meclis’e göndermek istediğini söyledi.

Kıbrıs Postası’na konuşan Kasapoğlu, konuyla ilgili her hükümet göreve geldiğinde vaatte bulunduğunu, ancak çalışma olmadığını dile getirerek,dışarıdan gelen oyların otoriteyi yıkacağı algısı olduğunu aktardı ve“Biz bu algıyı yıkmak için çabalıyoruz” dedi.

Çalışmaların 1975’te başladığını işaret eden Osman Kasapoğlu, Vedat Çelik’in Dışişleri Bakanlığı döneminde çalışmalar yapıldığını, ancak daha sonra çalışmaların durduğunu belirtti.

Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler’in 6 ilçedeki gibi Milletvekili seçip, Meclis’e göndermesi gerektiğine dikkat çeken Kasapoğlu, “Estonya, artık internet üzerinden oy kullanıyor, madem tanınmıyoruz diye sandık kurulamıyor, biz de internet üzerinden oy kullanmalıyız” ifadelerini kullandı.

“YURTDIŞINDA ‘TAHMİNİ’ 650 BİN KİŞİYİZ”

Yurtdışı Kıbrıs Türkleri Birlik Platformu’nun ülke dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin sayısının, vatandaş olsun ya da olmasın, 650 bin kişi dolayında olduğunu hesapladığını kaydeden Osman Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Bu tahmini sayı; İngiltere’de Birleşik Krallık içişleri bakanlığı verileri, Türkiye’de Kıbrıs Türk dernekleri araştırmaları, Avustralya’da içişleri bakanlığı kayıtları ve diğer ülkelerde ise Kıbrıslı Türklerin kurmuş olduğu dernekler ve federasyonların tespitleri baz alınarak belirlenmiştir.”

“HÜKÜMETLER, HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YAPMADI”

Bugüne kadar KKTC hükümetlerinin bu konuda herhangi bir çalışması, tespiti ya da arşiv kaydı bulunmadığının altını çizen Kasaoğlu, “Hem yurt içinde yaşayanlar, hem de yurt dışındaki vatandaşlarımız, bu sayının süratle tespit edilmesini beklemektedir” şeklinde konuştu.

“YURT DIŞINDA YAŞAYAN KIBRISLI TÜRKLERİN SAYISININ TESPİTİ İÇİN ACİL PROJE HAYATA GEÇİRİLMELİ”

KKTC hükümetlerinin, yurt dışındaki vatandaşlarına yönelik icraatlarında, yurt dışı vatandaş nüfusunu bilmeden, sağlıklı neticelere ulaşamayacağının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Osman Kasapoğlu, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin sayısı ile ilgili, KKTC kimlik kartı olsun ya da olmasın, tespit edilmesi için süratle bir projenin hayata geçirilmesi gerektiğini anlattı.

“VATANDAŞ OLANLAR İÇİN YAPILACAK OLAN AÇILIMLARIN VERİMLİ OLUR”

Yapılacak sayımda; yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin yaş grupları, meslekleri ve özellikle ikamet yerlerinin kayıt altına alınması gerektiğini dile getiren Kasapoğlu, böylelikle, vatandaş olanlar için yapılacak olan açılımların verimli olabileceğini belirtti.

“NÜFUS, NÜFÛZDUR”

Devletin asli görevi olan bu çalışmanın henüz vatandaş olmamış Kıbrıslı Türkleri vatandaş olmaya da teşvik edeceğini aktaran Osman Kasapoğlu,“Unutmamalı ki nüfus, nüfûzdur” ifadelerini kullandı.

“ACİLEN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ REFERANDUMU YAPILMALI”

Yurt dışında yaşayan KKTC vatandaşlarının Meclis’te temsil edilebilmelerinin önünü kapatan Anayasal engellerin ortadan kaldırılması için acilen Anayasa değişikliği referandumunun yapılması gerektiğini işaret eden Kasapoğlu,ayrıca bu doğrultuda, 1976 Seçim ve Halkoylaması Yasasının da revize edilmesi gerektiğini savundu.

“YURT DIŞI TEMSİLİYET SİSTEMİ OLUŞTURULMALI”

Yurt dışında tespit edilecek olan seçim bölgelerin ayrılan kontenjanlar için  seçecekleri milletvekillerini Meclisimize göndermek istediklerinin altını çizen Osman Kasapoğlu,“Belirlenecek yurtdışı temsiliyet sisteminin Kıbrıs’ta yaşayan vatandaşlarımızın da kucaklayacağı ve destekleyeceği bir şekilde, dengeli ve siyasal iradeye saygı çerçevesinde oluşturulmasını arzu ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

“YURT DIŞI VATANDAŞLAR ASKERLİK ŞUBESİ KURULMALI”

Kıbrıslı Türk ana ya da babadan doğan erkek askerlik görevleri hakkındaki sorunlarının çözülmesinin önemine dikkat çeken Kasapoğlu,“Yurt dışında yaşayan gençlerimizin askerlik görevlerini çağdaş bir formatta, eşdeğer hizmet alternatifleri de yaratılarak, çözüme yönelik çalışmalar yapan Yurtdışı Vatandaşlar Askerlik Şubesi kurulması bir zorunluluk” dedi.

“YURT DIŞI VATANDAŞLAR MÜDÜRLÜĞÜ DAİRESİ ACİLEN KURULMALI”

Başbakanlığa bağlı bir Yurtdışı Vatandaşlar Müdürlüğü Dairesinin acilen kurulması gerektiğini belirten Osman Kasapoğlu, “Yurt dışındaki Kıbrıslı Türklerin mevcut sorunlarına çözüm bulacak ve Kıbrıs ileolan iletişimlerini kolaylaştıracak olan bu kurumun varlığı, onların ülkeleri ile olan bağlarını kuvvetlendirecek” ifadelerini kullandı.

“ZAMAN KAYBETMEDEN KIBRIS TÜRK DİASPORA KONSEYİ KURULMALI”

KKTC Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı işbirliği ve yurt dışında faaliyet gösteren Kıbrıslı Türk dernek ve kurumlarının ortak hareketi ile Kıbrıs Türk Diaspora Konseyi’nin kurulmasının daha fazla zaman kaybetmeden gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Kasapoğlu, “Yukarıdaki düşünce ve öneriler Platformumuz tarafından UBP-HP Koalisyon hükümeti Bakanlar Kuruluna da iletilmiştir” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.