11 yıldır arıyordu, ceviz ağacının dibinde buldu

11 yıldır arıyordu, ceviz ağacının dibinde buldu
Covid-19
26.12.2019
A+
A-

Antalya’nın Kaş ilçesinde çiftçi Mehmet Güngör, 2008 yılında bahçesine düşen göktaşını 11 yıl sonra ceviz ağacının dibinde buldu.

25 yıl muhtarlığını yapan 81 yaşındaki Mehmet Güngör, 10 dönümlük arazisine ceviz bahçesi kurmaya karar verdi. Güngör, 2008 yılının Kasım ayı ortalarında araziye ceviz fidesi dikerken doğa olayıyla karşılaştı. Güngör, “Havada patlama oldu. Patlamadan sonra bana doğru cismin geldiğini gördüm. Eve kaçtım. Benim tarlaya düştüğünü biliyordum. 11 senedir arıyordum” dedi.

CEVİZ AĞACININ DİBİNİ KAZARKEN BULDU

O günden sonra yaşadığı olaya neyin neden olduğunu araştıran Mehmet Güngör, arazisinde ve çevrede aramalar yaptı. Mahalledekilerin ‘Muhtar delirmiş’ dediği Güngör, yaklaşık 11 yıl sonra olayı çözdü. Bahçesindeki ceviz ağaçlarının bakımını yapan Güngör, bir ağacın dibini kazarken değişik bir taş buldu. Taşın etrafındaki toprağın yanık olduğunu gören Güngör, 2008’deki olayı hatırladı. Taşı eve götüren Güngör, arkadaşının yardımıyla yaklaşık 80 gramını keserek incelenmesi için Çanakkale 18 Mart Üniversitesi bünyesindeki Meteorit Laboratuvarı’na gönderdi. Taş, Kırıkkale Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Yeşiltaş’a ulaştırıldı. Yapılan incelemeler sonucu taşın, meteorit olduğu tespit edildi.

‘BANKA KASASINDA SAKLIYOR’

Güngör, elinde bulunan 1070 gram ağırlığındaki meteoriti banka kasasında saklıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.