İngiltere’de kira fiyatları 2 kat artış gösterdi

İngiltere’de kira fiyatları 2 kat artış gösterdi
Covid-19
05.01.2020
A+
A-

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, Britanya’da 2019 yılında kira fiyatları, 2018 yılına oranla iki kat daha hızlı artış gösterdi.

Britanya genelinde özel sek­törde kiralanan evler için ödenen kira fiyatlarının Kasım 2019’da yıl­lık olarak yüzde 2,1 oranında art­tığı görülüyor. Hamptons Inter­national firmasına göre, bu oran Kasım 2018’de yüzde 1,1 olarak görülüyordu.

Yeni kiralanan bir ev için Ka­sım 2019’da ödenen fiyatların or­talama olarak aylık 989 sterlin ol­duğu ifade edildi.

Yapılan araştırmada, 2019 yı­lında kira fiyatlarının en güçlü ola­rak ülkenin Güney bölgelerinde artış gösterdiği ortaya çıktı.

İngiltere’nin Güneybatı bölge­lerinde kiraların Kasım ayında yıl­lık olarak yüzde 4,2, Güneydoğu bölgelerinde yüzde 4,1 ve Doğu bölgelerinde yüzde 2,6 artış gös­terdiği belirtiliyor.

Hamptons International fir­ması tarafından yapılan açıkla­malarda, son birkaç yılda kirala­mak için satın alınan evlerin mik­tarında yaşanan düşüşün mevcut kiralık ev miktarını da oldukça azalttığı ifade edildi.

Bu durumun en çok Londra ve ülkenin Güney bölgelerinde görül­düğü, bunun yol açtığı kiralık ev eksikliğinin ise fiyatları yükselt­tiği açıklandı.

Buna rağmen, özellikle başkent Londra’da olmak üzere, yatırımcı­ların tekrar piyasaya döndüğüne dair belirtiler görüldüğü belirtildi.

Yılın ilk 11 ayında ev sahipleri­nin, Britanya’da satılmış olan ev­lerin yüzde 11’ini aldığı görülüyor.

Bu oranın Londra’da ise yüzde 13 oranında olduğu ve geçen yıla göre arttığı görüldü. Araştırmaya göre bu, 2015 yılından bu yana gö­rülen ilk artış oldu.

Hamptons International’dan Aneisha Beveridge, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “2016 yılında duyurulan vergi ve kural değişiklikleri, özellikle ülkenin Güney bölgelerinde olmak üzere, ev sahipleri tarafından satın alı­nan ev miktarının azalmasın ne­den oldu. Bazı ev sahipleri evle­rini sattı.

“Buna rağmen, dört yıllık dü­şüşlerden sonra, ev sahiplerinin piyasaya dönemeye başladığına dair belirtiler görülüyor. Özellikle de ev fiyatlarının düştüğü ve istik­rarlı kira artışlarının yatırımcıla­rın aklını çeldiği Londra’da.”

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.