İran’dan İngiltere, Almanya ve Fransa’ya gözdağı: Sert ve kararlı bir yanıt vereceğiz

İran’dan İngiltere, Almanya ve Fransa’ya gözdağı: Sert ve kararlı bir yanıt vereceğiz
Covid-19
15.01.2020
A+
A-

İngiltere, Almanya ve Fransa, İran’ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle İhtilaf Çözüm Mekanizması’nı işletme kararı aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, ‘Bunun sonuçlarına katlanmaları gerekecek. 3 ülkenin bu adımlarına karşı sert ve kararlı bir yanıt vereceğiz’ dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın İhtilaf Çözüm Mekanizması’nı işletmenin sonuçlarına katlanmaları gerektiğini belirtti.

Musevi, yaptığı yazılı açıklamada İngiltere, Fransa ve Almanya’yı nükleer anlaşmadaki vaatlerini yerine getirmemekle suçlayarak, “İran, bu 3 ülkenin yapıcı olmayan adımlarına karşı sert ve kararlı bir yanıt verecektir.” ifadelerini kullandı.

“YENİ BİR SÜREÇ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Mekanizma’nın İran Dışişleri Bakanı tarafından Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu Organizatörü’ne gönderilen mektupla başlatıldığını savunan Musevi, yeni bir sürecin ve pratik bir gelişmenin söz konusu olmadığını belirtti.

Musevi, Mekanizma’nın işletilmesi açıklamasını söz konusu 3 ülkenin zaafı şeklinde değerlendirerek, AB ülkelerinin taahhütlerini gerine getirmemesi nedeniyle İran’ın nükleer anlaşmanın 26. ve 36. maddelerine dayanarak taahhütlerini askıya aldığını savundu.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.