Çin’de karantina bölgesini terk etmeye çalışanların ordu tarafından vurulduğu iddia edildi

Çin’de karantina bölgesini terk etmeye çalışanların ordu tarafından vurulduğu iddia edildi
Covid-19
02.02.2020
A+
A-

Çin’de koronavirüs sebebiyle karantina altına alınan Hubei eyaletinde, bölgeyi terk etmek isteyen vatandaşların ordu tarafından vurulduğu ve 22 kişinin öldürüldüğü iddia edildi. Kolluk kuvvetlerinin eyaletin boş sokaklarında ellerindeki silahlarla gezmesi, ortaya atılan iddiaları güçlendirdi.

Çin’de ortaya çıkan ve şu ana kadar 304 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs sebebiyle Çin’in Wuhan kentinin bulunduğu Hubei eyaletinde yaklaşık 60 milyon kişi karantina altında. Eyalet, Çin Ordusu tarafından kuşatılırken, il dışına çıkmak isteyenlere “vur emri” geldi. Bu kurala uymayan 22 kişinin öldürüldüğü iddia edildi.

KOLLUK KUVVETLERİ SOKAKLARDA

Sosyal medyada ordu güçlerinin ve emniyet ekiplerinin sokaklarda silahla gezmesi ise iddiaların doğruluğunu güçlendirir nitelikte. Görüntülerde, karantinaya alınmış şehrin boş sokaklarında ellerindeki silahlarla gezen kolluk kuvvetleri yer alıyor. Bu durum ise, ölümcül salgının 60 milyonluk eyalette yarattığı korkunç tabloyu gözler önüne seriyor.

ORDUYA “VUR” EMRİ GELDİ

Salgın sebebiyle karantinaya alınan eyaleti vatandaşların terk etmemesi uyarısı yapıldı. Yetkililer tarafından yapılan uyarıya uyulmaması halinde orduya silah ateşleme yetkisi verildi. Öte yandan bölgenin kızıl ötesi İHA’larla izlendiği ve şehirler arası yolların beton bloklarla kapatıldığı öğrenildi.

 

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.