Londra’da korku ve panik: 2020 maalesef 2019’u aratmıyor

Londra’da  korku ve panik: 2020 maalesef 2019’u aratmıyor
Covid-19
05.02.2020
A+
A-

İngiliz kamuoyunun gündemi başkent Londra’da yaşanan şiddet ve kaos… Ülke genelinde bir salgın haline gelen terör, gasp, cinayet ve saldırılar panik yaratırken, 2020’nin ilk ayında peş peşe yaşanan saldırılar 2010’lu yılların en kanlı yılı olan 2019’u aratacak gibi görünüyor.

İngiltere için 2010’lu yılların en korkutucu ve tehlikeli olaylarından biri gasp, şiddet, terör ve saldırının artmasıydı.  2019 yılı ise bu 10 yıl içerisinde belki de en kanlı olanıydı. 2019 yılında sadece İngiltere’nin başkentinde 147 kişi gaspa uğradı ve farklı silahlarla öldürüldü.

İngiltere’nin çok okunan gazetesi Daily Mail o dönemde kapsamlı bir araştırma yaparken, Londra’da öldürülen 147 kişiden yarısından fazlasının bıçaklanarak öldürüldüğünü yazmıştı. Eylül ve Haziran ayının en kanlı aylar olduğu belirtilirken, “Her iki ayda da 17 kişi öldürüldü, Temmuz ayında 16, Mart ve Aralık aylarında ise 15 kişi saldırıya uğrayarak öldürüldü” ifadesi kullanıldı.

2020’nin ilk günlerinde çok sayıda insan gaspa ve saldırıya uğrarken, resmi olarak yapılan açıklamalarda 8 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

2020’nin ilk iki ayında yaşanan olaylar

3 Ocak’ta Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park’ta Takieddine Boudhane isimli kurye Finsbury Park yakınlarında bıçaklanarak öldürüldü. Aynı gün 53 yaşındaki William Algar isimli adam Barnes’ta ölü bulundu. Yapılan otopsi sonucunda adamın göğsüne aldığı bıçak darbesiyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

13 Ocak’ta Bulgaristan kökenli Krasimir Kartikov Croydon’da öldü. Vücudunda çok sayıda yara ve iz olan 60 yalındaki adamın ölümü ile ilgili soruşturma başlatıldı.

19 Ocak’ta ise Harinder Kumar, Narinder Singh ve Baljit Singh bıçaklanarak öldürüldü. Bu üç adamın da Seven Kings’te ölü bulunduğu belirtildi.

24 Ocak’ta kimliği belirlenemeyen bir Polonya vatandaşı ölü bulundu. 60 yaşında olduğu tahmin edilen adamın Clapton’da bulunduğu açıklandı.

27 Ocak’ta da 16 yaşındaki Louis Johnson, Londra’nın güneydoğusundaki East Croydon durağında çok sayıda insanın gözleri önünde öldürüldü.

2 Şubat’ta ise İngiltere’nin başkenti Londra’nın güneyinde bulunan Streatham High Road’ta bıçaklı saldırı düzenlendi. Birçok kişiyi bıçaklayan Sudesh Amman isimli adam çok sayıda insanı yaraladı. Saldırıdan kısa bir süre önce tahliye edildiği ortaya çıkan saldırgan polis tarafından vurularak öldürüldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.