Van’da çığ felaketi: 33 kişi hayatını kaybetti

Van’da çığ felaketi: 33 kişi hayatını kaybetti
Covid-19
05.02.2020
A+
A-

Van’ın Bahçesaray ilçesinde üzerine çığ düşen minibüsün bulunduğu bölgede çığ altında kaldığı değerlendirilen 2 kişiyi arama çalışmaları devam ederken, ekiplerin üzerine çığ düştü. Olay yerinde arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olayda 33 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’ın Bahçesaray ilçesindeki çığ felaketine ilişkin, “Şu ana kadar hem Adli Tıpa intikal eden hem de bizim teyit ve tespit edebildiğimiz vefat eden sayımız toplam 33.” dedi.

Çığ bölgesindeki incelemelerinin ardından güzergahtaki Yukarı Narlıca Mahallesi’ne geçen Bakan Soylu, Bahçesaray’da iki çığ felaketinin yaşandığını anımsattı.

Olay yerinde incelemelerde bulunduğunu, durumu tespit ettiklerini aktaran Soylu, yaptıkları değerlendirmeler sonucu çığ riski nedeniyle bu akşam arama kurtarma çalışmalarını durdurmaya karar verdiklerini söyledi.

Soylu, yeni bir çığ tehlikesinin olabileceği konusunda değerlendirmenin yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Çığ konusunda yetkin, Erzurum’dan arama kurtarma ekibimiz hem de Bitlis ve Muş’tan jandarma arama kurtarma timi intikal etti. Yarın sabah yine genel değerlendirme yapıldıktan sonra arama kurtarmaya başlanacak. Şu ana kadar hem Adli Tıpa intikal eden hem de bizim teyit ve tespit edebildiğimiz vefat eden sayımız toplam 33. Üç kişinin de olay yerinde olduğunu görgü tanıklarına istinaden değerlendiriyoruz. Görgü tanıkları, 3 kişinin olduğunu ve iş makinesinin altında kaldığını söylüyorlar.”

“33 evladımız şehit oldu. Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun.” diyen Bakan Soylu, “Şu ana kadar isimli teyit edebildiğimiz, Adli Tıp Kurumuna ulaştığını düşündüğümüz çünkü çok sayı geçiyor, yolda olanlarla, hastanelerde olanlarla mükerrerlik söz konusu. Onun için Adli Tıptaki rakamı teyit ediyoruz hem de isimli olarak bizde olan rakamları teyit ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Yarın sabah arama kurtarma konusunda durum tespiti yapılacağını, riskler minimize edilerek gerekli adımların atılacağını belirten Soylu, dün gece ekiplerin sıfırın altında 25 derece olan soğuk havada çalışma yürüttüğünü vurguladı.

Bakan Soylu, açıklamasının ardından mahalleden ayrıldı.

VALİ BİLMEZ’İN AÇIKLAMASI

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, ekiplerden çok sayıda kişinin çığ altında kaldığını ifade ederek, “30’a yakın kişi kurtarıldı. Durumu ağır olup sevk edilenler var. Halen çığ altında insanların olduğunun değerlendirildiğini kaydeden Bilmez, “Vatandaşlarımızdan da 9 kişinin durumu ağır. Buradan hastanelere sevk edildi. Çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilgi yok. Halen çığ altında insanların olduğunu değerlendiriyoruz. Bütün Van halkı seferber oldu. Tüm ekipler düzen içerisinde çalışıyor. Bölge çok riskli, herkesin uyarılara dikkat etmesini istiyoruz” diye konuştu.

Buradan kurtulan Kanar, kaldırıldığı Gürpınar Devlet Hastanesi’nde yaşadıklarını anlattı.

Bölgeye sevk edilen ekiplere yardımcı olmak için gittiğini ifade eden Kanar, “Ateş etrafında ısınmaya çalışıyorduk. Hiç beklemediğimiz bir anda üzerimize çığ düştü. Nasıl olduğunu anlayamadık, çığın altında kaldık.” dedi.

Nefes alabilmek için üzerindeki karı temizlemeye çalıştığını kaydeden Kanar, şunları söyledi:

“Çığın altında elimi kazdığım yerden nefes almaya çalıştım. O anda askerlerimizden biri yüzümdeki karı temizledi. Ayağımızda ayakkabı yoktu bu halde 4 kişiye ulaştım ama vefat etmişlerdi. Çok insan vardı. Ambulans gelince iyi olduğum için benden kötü olanların götürülmesini istedim. Kar altında kalan diğer insanlara ulaşmaya çalıştım.”

Kaynar, çok sayıda aracında çığ altında kaldığını sözlerine ekledi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.