50 yıldır cayır cayır yanıyor

50 yıldır cayır cayır yanıyor
Covid-19
07.02.2020
A+
A-

Bir patlama sonucu oluşan ve yangını yıllardır söndürülemeyen Türkmenistan’daki Darvaza Krateri için, ‘cehennemin dünyadaki kapısı’ deniyor.

Türkmenler tarafından Cehennem Kapısı olarak adlandırılan bu krater, 1967 yılında doğalgaz sondajının çökmesi sonucu meydana geldi. Hatta bu çalışma sırasında birçok işçi hayatını kaybetti.

Türkmenistan’ın %70’ini kaplayan, 350 bin kilometrekarelik alanıyla Karakum Çölü’nde görenleri dehşete düşüren devasa bir deliktir. Türkmen jeologlar, kraterin sondaj esnasında yer altındaki kireç taşı benzeri madenlerin suyla teması sonucu erimesiyle meydana geldiğine inanıyor.

Bazı jeologlar eski verilerden yola çıkarak bu sondajın bir yeraltı mağarası üzerinde yapıldığını savunmaktadır. Bu korkunç bir hata olarak görülmektedir.

Yabancı turistlerin çok fazla ilgi göstermesi üzerine, bu yanan dev çukuru konu alan bir belgeselin çekilmesinden ve Amerikan televizyonlarında yayınlanmasından sonra Cehennem Kapısı’nın ünü dünyaya yayıldı. Şimdi turistik gezilerin vazgeçilmez noktası haline geldi.

Sürekli yanan, alevleri geceleri yüzlerce metre uzaktan gözüken kraterin gürültüsü de yine yüzlerce metre mesafeden duyuluyor. Kraterin yanına genel anlamda da pek yaklaşılmasa da özellikle rüzgarlı havalarda uzağında bile yer almak oldukça tehlikeli durumlara yol açabiliyor.
Uzmanlar, doğalgaz sızdıran bu tür yerlerin kapatılamadığını, kapatılsa dahi zamanla biriken doğalgazın patlayabileceğini söylüyor. Bu bölgeye yakın bir yerde yine sondaj kazası olan başka bir kraterde ise yeraltı suları birikmiştir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.