‘Tek Festival’ yine hayal oldu

‘Tek Festival’ yine hayal oldu
Covid-19
09.02.2020
A+
A-

Londra’da temaslarda bulunan KKTC Turizm Bakanı Ünal Üstel bu yılda yapılması planlanan iki ayrı Kıbrıs Türk Festivalini bir çatı altında toplamak amacıyla önce İngiltere Kıbrıs Türk Vakfı ile aradından Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi başkan ve yönetim üyeleri ile bir araya gelmişti.

KKTC Londra Temsilciliğinde gerçekleşen bu toplantıların ikinci gününde ise uzun yıllardır İngiltere’de yaşayan ve toplum tarafından bilinen Kıbrıslı Türk işadamları Altan Kemal, Tuncel Nalbantoğlu, Münür Tatar ve Dr.Teoman Sırrı MBE, Üstel ile bir araya gelerek tek festival konusundaki görüşlerini bildirdiler.

İşadamları tek Festival’e ‘Evet’ diyerek, tek festivalin toplumumuzun daha geniş bir kesimini bir araya getireceğini Kıbrıs Türk’ünün birlikteliğini göstereceğini söylediler.

Bakan Ünal Üstel çatı Kuruluşları İngiltere Kıbrıs Türk Vakfı , İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi ve İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk İşadamları ile yapmış olduğu görüşmelerden sonra yapmış olduğu açıklama şöyle;

“Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu, gençlerimizin kültürümüzden uzaklaştıklarını ve asimile olduklarını gözlemledik. Burada yaşayan Kıbrıslı Türkleri ve 4. kuşak gençlerin asimile olmalarını daha uzun süreye yaymak ve ülkemizin daha fazla çekim merkezi yapıp kültürümüzden uzaklaşmamalarını sağlama ana fikri ile buraya geldik. Dernek temsilciler ile yapmiş olduğumuz konuşmalarda, nasıl katkıda bulunabiliriz ve bu festivalleri Turizm Bakanlığı şemsiyesi altında tek festival olarak yapabiliriz. Turizm Bakanlığı himayelerinde yapılan festival dünyaya güçlü bir mesaj ve Kıbrıs Türk halkı adına güçlü bir lobi olacağı inancındayım.”

İngiltere Kıbrıs Türk Vakfı’nın Bakanlık himayesi altında tek festival için hazır olduklarını belirtmelerine rağmen, Konsey yetkilileri Turizm Bakanı Ünal Üstel’in bu önerisini kabul etmedi gelen bilgiler arasında. İki taraftanda henüz resmi bir açıklama gelmedi.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel İngiltere Kıbrıs Türk Vakfı ile

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi ile

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Altan Kemal, Tuncel Nalbantoğlu, Münür Tatar ve Dr.Teoman Sırrı MBE ile

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.