Şehidin mezarından su borusu çıktı

Şehidin mezarından su borusu çıktı
Covid-19
11.02.2020
A+
A-

Tekke Bahçesi Şehitliğindeki mezarların açılması ve şehitlerin kimliklendirilerek yeniden defnedilmesine ilişkin hazırlanan iki emirnamenin yürürlüğe girmesi sonrası şehitlikteki mezarlar açılmaya başladı.

Şehit Ecvet Yusuf’un kızı Nilgün Ecvet Orhon, babasının adının yer aldığı ve üzerinde mezar taşının bulunduğu mezarın açılmasıyla birlikte, mezarın içerisinden beton bir kolon ve paslı bir su borusu çıktığını açıkladı.

1974’ün ilk şehidi sevilen tarih öğretmeni Ecvet Yusuf’un kalıntıları, adını taşıyan mezarda değil de 5 kişinin kalıntılarının olduğu başka bir mezarda bulundu

20 Temmuz 1974’te savaşta hayatını kaybeden Ecvet Yusuf, tarih öğretmeni ve 55. bölük komutanıydı.

Defin Töreni 13 Şubat’ta

Şehit Ecvet Yusuf’un oğlu Harper Orhon, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak babasının defin töreni hakkında bilgi verdi.

“Değerli dostlar 45 yıllık kandırmacanın ardından babam Şehit ECVET YUSUF’un defin töreni 13 Şubat 2020 tarihinde sabah saat 10: 00 da Tekke Bahçesinde kendi adına kayıtlı ancak içinden paslı solina (demir boru) çıkan mezarında yapılacaktır.

Babamın defin töreninde askeri ve dini tören olmayacaktır.

Babamın yanında görev yapan silah arkadaşları mücahitleri, öğrencileri ve sevdiklerinin yanımızda olması onların duaları en büyük askeri ve dini törenden çok daha kutsal ve maneviyatı büyüktür.

Şehitleri yıllarca ağızlarından düşürmeyen sözde vatan sever geçinen dernekler ve sözde TMT ve Mücahit komutanları derneğinin yöneticilerinin çiçek çelenk ve kendilerini de babamızın mezarı başında istemiyoruz. Bu bağlamda merzarlık mezarlık gezen siyasileri de aramızda görmek istemiyoruz.

Bizler ECVET YUSUF un çocukları olarak bu ülkedeki değerlere kültürüne sahip çıkan bu ülkenin dağını taşını hayvanını börtüsüne böceğine doğal yaşamına denizlerine sahip çıkan, geldiğimiz bu durumdan içinde sızı hisseden gerçek vatan sever Kıbrıslıyım diyen herkesi yanımızda görmekten mutlu olacağız. Çünkü bizim babamız bu uğurda bizlerin barış içinde korkusuzca yaşamamız için canını vermiştir. Bu ona karşı borcumuzdur.”

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.