Tamiri 80 milyon sterlini bulabilir

Tamiri 80 milyon sterlini bulabilir
Covid-19
14.02.2020
A+
A-

İngiltere’nin başkenti Londra’nın sembollerinden ünlü saat kulesi Big Ben’in tamiri için ‘parlamentoda yapılan hesap kulede uymadı’. Saat kulesinin onarımı için tahmin edilenden daha fazla para gerekiyor.

İngiltere parlamentosu tarafından yapılan açıklamada, halihazırda tamir için ayrılan ‘dev’ bütçeyle tartışma yaratan saat kulesinde, 2. Dünya Savaşı’ndan kalma hasarın düşünülenden daha fazla olduğunun ortaya çıktığı belirtildi. Parlamento ayrıca taş yapıdaki yoğun kirlilik ve asbest içeriğinin bulunmasının ardından tamir için gereken meblağın milyonlarca sterlin arttığını duyurdu.

II. Dünya Savaşı’ndan kalma hasar düşünülenden daha fazla

2017’de 29 milyon sterlin bütçeyle başlayan tamir maliyetinin yaklaşık 80 milyon sterline, (95 milyon Euro) yükseleceği söyleniyor.

Ayrıca yetkililer, 177 yaşındaki yapıda, 2021’in sonlarında doğru tamamlanacağı belirtilen onarım çalışmalarının çok daha uzayabileceğini belirtiyor.

Artan maliyet Avam Kamarası’nda da ‘rahatsızlık’ yarattı. Projeyi denetleyen Komisyonun sözcüsü durumu ‘çok sinir bozucu’ olarak değerlendirirken, Avam Kamarası Genel Direktörü Ian Ailles ise “Elizabeth Kulesini restore etme görevi beklediğimizden daha karmaşık hale geldi” dedi.

Saatin çanına verilen Big Ben ismi, İngilizler tarafından kulenin tamamı için kullanılıyor. Kule, 2012’den beri Elizabeth Kulesi ismini taşıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.