‘Günsel’ tanıtıldı

‘Günsel’ tanıtıldı
Covid-19
21.02.2020
A+
A-

Yakın Doğu Üniversitesi AR-GE ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan ve 2016 yılında prototip üretimi tamamlanan“Günsel”in ilk modeli “B9” ile ikinci modeli “J9”un tanıtımı yapıldı.

Girne Elexus Otel’de düzenlenen görkemli organizasyonda ilk olarak Günsel projesinin yaratıcısı YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel konuştu.

Günsel, ülke için büyük bir dönüm noktası olacak yerli ve milli otomobil Günsel’in heyecanını yaşadıklarını belirterek, Günsel’in 50 yıllık hayal ve 10 yıllık çalışmayla üretildiğini söyledi…

Günsel’in KKTC’nin her bir bireyinin gurur duyması gereken bir proje olduğunu ifade eden İrfan Günsel, “bu gurur bu araba bizim, bu gurur bu araba sizin” dedi.

Tasarımı ve özellikleri

Yeni nesil, zarif ve verimli mottosuyla tanıtılan Günsel B9‘un tasarımını zaten görmüştük. Aracın prototip üretimi 2016 yılında tamamlanmıştı. Bugün yapılan lansmanda ise Günsel B9‘un teknik özellikleri anlatıldı. Ayrıca ikinci model olan J9 için de tarih verildi.

Tasarımında KKTC’nin simgesi Muflon’dan esinlenilen Günsel B9’un teknik özelliklerine baktığımızda, aracın seviye 2 otonom bir araç olduğunu ve OTA güncelleme desteğine sahip olduğunu görüyoruz. 140 kW (187 hp) elektrik motorundan güç alan Günsel B9’un motorunun ağırlığı sadece 74 kg olarak ölçülüyor.

Alüminyum şasi üzerine inşa edilen Günsel B9’un gövdesi, çelikten 5 kat daha sağlam olduğu söylenen karbon kompozit malzemelerden imal edilmiş. Aracın tabanındaki 400 volt’luk bataryanın kapasitesi 52.5 kWh ve bu batarya 350 km menzil sağlıyor. Standart şarj cihazıyla 7 saatte şarj olan Günsel B9, hızlı şarj cihazı ile sadece 20 dakikada tam doluma ulaşabiliyor.

Rejeneratif fren sistemine sahip Günsel B9, bu sayede frenleme esnasında da bataryasını doldurabiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyede tamamlayan B9’un maksimum hızı da 170 km/s ile sınırlandırılmış.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.