Jeff Bezos, bir günde 5,6 milyar dolar kaybetti

Jeff Bezos, bir günde 5,6 milyar dolar kaybetti
Covid-19
11.03.2020
A+
A-

Online alışveriş platformu Amazon’un kurucusu ve CEO’su olan dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos küresel piyasalardaki düşüşten en ok etkilenenlerden biri oldu. Dünyanın en zengin insanı unvanına sahip olan Bezos’un serveti bir günde 5,6 milyar dolar azaldı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Üretim kesintisini sürdürme konusunda anlaşamaması sonrası petrol fiyatları dün tarihi dip seviyeye indi.Petrol fiyatlarının tarihi düşüşü koronavirüs belirsizliğiyle birleşince dünya borsalarında sert kayıplar yaşandı. Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 6 ila 12 arasında değişirken ABD borsalarındaki düşüşler yüzde 7’yi aştı. Piyasalardaki bu düşüş binlerce şirket ile beraber onların hissedarlarını da etkiledi. Bloomberg’de yer alan habere göre, bu düşüşler sonucu dünyanın en zengin 500 insanının serveti toplam 238,5 milyar dolar eridi. Bu düşüşten en büyük kayıpla çıkan isimlerinden biri Jeff Bezos oldu.

BİR GÜNDE 5,6 MİLYAR DOLAR KAYBETTİ

Amazon’un sahibi ve dünyanın en zengin insanı olan Bezos, şirketin hisselerinin yüzde 5’ten fazla değer kaybetmesi sonucu bir günde 5,6 milyar dolar kaybetti. Bezos’un yaklaşık 118 milyar dolar olan kişisel serveti 112 milyar dolara geriledi.

BİLL GATES BİR GÜNDE 5,12 MİLYAR DOLAR KAYBETTİ

Microsoft’un kurucusu Bill Gates ise benzer şekilde 1 günde 5,12 milyar dolar kaybetti. Microsoft hisselerindeki yüzde 6,78’lik kayıp sonrası Gates’in kişisel serveti 106 milyar dolara geriledi. LVMH’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault ise borsalardaki düşüşler sebebiyle 4.36 milyar dolar kaybetti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.