BM’den çekirge istilası uyarısı

BM’den çekirge istilası uyarısı
Covid-19
12.03.2020
A+
A-

BM, Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylardır kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyurdu. Çekirge istilasının Türkiye’nin doğu ve güneydoğu sınırında İran ve Irak’a dayandığı iddia edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

Bölgedeki durumun “alarm verici” seviyelerde olduğu belirtilen raporda, çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu aktarıldı.

Raporda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi.

DİKKAT ÇEKEN RAPOR: ÇEKİRGE SÜRÜSÜ SINIRDA

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), sosyal medyada yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerinin oluşmaya başladığına dikkat çekerken, bölgedeki durumun ‘alarm verici’ seviyelerde olduğu belirtildi.

FAO’nun Twitter hesabında paylaşılan bir haritada çekirgelerin sınır komşumuz Irak’a kadar geldiği görüldü.

76 MİLYON DOLARA İHTİYAÇ VAR

Geçtiğimiz ay, Çekirge istilasına karşı acil önlem alınmazsa Doğu Afrika ülkelerinin ”felakete” sürükleneceği ve ciddi bir insani krizle karşı karşıya kalacağını aktaran BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock,  çöl çekirgeleriyle mücadele planı için 76 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Lowcock, çekirgelerin sayısının artması ve hızla yayılmalarında iklim değişikliğin de etkili olduğunu ifade etti.

Her gün 150 kilometre yol katedebilen ve geçtiği bölgedeki ekinlere zarar veren çekirgeler, gıda güvenliğini tehlikeye atıyor.

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.