Apple’ın akıllı asistanı ‘Siri’ koronavirüs tanısı konulmasına yardımcı olabiliyor

Apple’ın akıllı asistanı ‘Siri’ koronavirüs tanısı konulmasına yardımcı olabiliyor
Covid-19
23.03.2020
A+
A-

Apple, akıllı asistanı Siri’ye bir koronavirus güncellemesi yaptı.

Hafta sonu itibarıyla ABD’deki Apple kullanıcılarının faydalanabildikleri güncellemeyle Siri’ye “Hey Siri, bende koronavirus var mı? (Hey Siri, do I have coronavirus?) sorusunu soran Apple kullanıcıları, sanal asistanın sorduğu bir dizi soruyu cevaplayarak verdikleri cevaplar ışığında Siri tarafından ne yapmaları gerektiğine dair talimat alabiliyorlar.

Tavsiyelerde bulunuyor

ABD Halk Sağlığı Servisi ve CDC (Centers for Disease Control and Prevention – Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) tarafından alınan bilgilerle hazırlanan ankete “evet”, “hayır” veya “emin değilim” cevaplarını veren kullanıcıların coronavirus pozitif olup olmadıklarını sorgulayan Siri, tüm sorulara “emin değilim” cevabını verenleri kendilerini 14 gün boyunca karantinaya almalarını öğütlüyor. Ayrıca koronavirüsü olan bir kişiyle temas kurup kurmadığınızı da soruyor. Aynı durumdaki 65 yaş üstü kullanıcılara bir sağlık çalışanına ulaşmalarını söyleyen akıllı asistan, sorulara “evet” cevabı verenler için, ihtiyaç duyuyorlarsa, 911’i arama seçeneğini sunuyor.

Güncelleme şu an için sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilir durumda. Diğer ülkelerdeki Apple kullanıcılarına sunulup sunulmayacağı konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.