Mustafa Aşık yazdı: Covid 19, Mete Özmerter ve KKTC Hava Ulaşımı

24.03.2020
A+
A-

Covid 19 & Sevgili Mete Özmerter’in Pilatus PC-12’siyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Yardım Uçuşu ve KKTC Hava Ulaşımı

Bugünki yazımda bu üç konuyu ele almak istiyorum. En başından söyleyim; bu yazımda namı değer Korona Virüsü 2 metre mesafe kuralı, elini yıka gibi tavsiyelere, ya da Virüs’ün KKTC üzerindeki etkisini anlatacak da değilim. Bu konuları bir sağlıkçının ele alması daha doğru olur. Bu yazımda; bir virüsün bir ada ülkesi ulaşımı üzerindeki etkilerini inceleyeceğiz.

İlk olarak yaklaşık 1 ay önce bir Alman Turist kabilesindeki turistin birinde tespit edilmişti Korana Virüsü. Sonrasında turistin eşi, Kuzey Kıbrıs Birleşik Krallıktan gelen bir Kıbrıslı Türk falan filan derken vaka sayısı en son baktımda 30 küsura çıkmıştı. Yaklaşık 2 hafta önce Kuzey Kıbrıs’a 3. Dünya ülkelerinden “Türkiye” aktarmalı uçuşlar durduruldu. Hal böyle olunca Kıbrıs’taki turistler ülkelerine geri dönemedi, yurtdışında, özelliklede İngiltere’de okuyan ve Paskalya tatilini iple çeken öğrenciler Kıbrıs’a dönmede sıkıntılar yaşadı.

Anlayacağanız Korana Virüsü bir ada ülkesi olan, tek ulaşım biçimi deniz ve havayolu olan bir ülkeni kollarını ve ayaklarını kesti. Ülke insanın ve ülkeye gelen insanlarının elini kolunu bağladı.

Kıbrıs Türk Hava Yolları Olsaydı?

Dünyada insanların ve objelerin yerleri en hızlı biçimde “havayolu taşımacılığıyla” değişiyor. Haliyle bu sektöre olan talep hem zamandan, hem de ekonomik açıdan kar edebilmek adına artıyor. Ama havacılık sadece ticaret, para, iş ve zaman gibi parametreler etrafında dönen bir sektör değildir. Acil durum ve kötü zamanlarda insanlara yardımın en kısa sürede ulaşmasına olanak veren ve insanların olağanüstü durumlarda en hızlı biçimde yer değiştirmesini sağlayan son derece önemli bir ulaşım biçimidir. Kısacası havacılık 21. Yüzyılın bir olmazsa olmazıdır.

Bugün, KTHY aktif olarak yaşamını sürdürüyor olsaydı, muhtemelen şu anda imkansızı başarmak gibi gözüken bütün hadiseler gayet küçük birkaç hamleyle anında çözülürdü.

Mesela İngiltere’den Güney Kıbrıs’taki bir havalimanı üzerinde anayurduna dönen bir genç Güney’de karantinada tutulmak zorunda kalmazdı. Sonrasında o gencimiz gibi Birleşik Krallıkta okuyan birçok gencimiz günler süren diploması ve uçak kiralama pazarlıklarına girilmeden kendi memleketlerinin kurumu “Kıbrıs Türk Havayollarının” uçağıyla ülkelerine bir çırpıda dönerdi.

Ve dün akşam Ankara’dan fedakar iş adamı ve havacı Mete Özmerter’in şahsi uçağıyla değil, “Kıbrıs Türk Havayollarının” bir uçağıyla Kuzey Kıbrıs’a getirilirdi. Hem de tonlarca test kiti sadece bir seferde taşınırdı.

Bunlara ek olarak, bugün öğle ülkelerine gönderilen turistler de Freebird’e ait olan bir uçakla değil, muhtemelen üzerinde “Cyprus Turkish” yazan TC-CTA veya TC-KTD kodlu bir uçakla gönderilirdi.

Gelelim Sevgili Mete Özmerter’in Pilates PC-12’sine🛩

Pilatus PC-12’lerle ilk karşılaşmam 2018 Haziranına dayanır. Bundan iki yıl önce Atatürk Havalimanı’nda faaliyet gösteren Pilatus Hava Araçları-Türkiye yetkili distirübütörü ve teknik servis merkezi “Amac Aerospace’de” bir staj deneyimim olmuştu. Burada birkaç PC-12’yi yakından görmüş ve tanımıştım.

Aşırı denebilecek derece ekonomik ve kullanışlı olan bu yolcu uçağı 1 veya 2 pilotlala da uçurulabilir. Bu uçak dünyanın en çok satan basınçlı, tek motorlu (turboprop) İsviçre malı bir uçaktır. Toprak, sıkıştırılmış çim veya otluğa inebilen bu uçağın fiyatı 4-5 milyon dolar arası değişmektedir. Yaklaşık 3000 km’lik bir menzile sahip olan 313 mil/saat’lik bir hızda seyahat edebilir. İç dizaynı çoğunlukla Business Sınıfı yolcular (10 + 1 pilot şeklinde) için modifiye edilebilir ve uçağın en arka kısmındaki kapıdan yolcular için yiyecek ve kişiye ait bavullar yerleştirilebilir (max yıl kapasitesi 2,236 lb). Yaklaşık 30,000 ft gibi bir yükseklikte uçma kapasitesi olan bu uçaklara hayran olmamak elde değil

Sevgili Mete beye dün akşamki uçuşu için teşekkür eder, PC-12’sini güle güle kullanmasını dileriz…

Peki Hava Kuvvetlerimize Ait Eurocopter AS532 Cougar Helikopterler Ne Güne Duruyor?

Uzun yıllardır Boğazköy’deki İlker Karter Askeri Havalimanı’nda konuşlandırılan AS532’ler bu tür operasyonlarda kullanmak biraz sıkıntılı olabilir. Bana kalırsa, bir uçak helikopterden özelliklede uzun mesafeli yolcularda daha güvenlidir. Evet, bu helikopterlerin 573 km civarı bir menzili vardır yani KKTC’den Türkiye’ye rahatlıkla gidip gelebilir. Fakat diyelim ki bir aksaklık oldu ve motorlar durdu, bir uçağın helikoptere göre alternatif bir meydana havada süzülerek iniş için yönelmesi daha kolay ve güvenlidir. Kaldı ki bu iki hava aracının uçtuğu yükseklik ve hızlar bayağı farklıdır. Helikopter hava şartlarının daha çok hissedildiği 15,000 ft civarı bir yükseklikte uçar. Uçakla yüzlerce kilometrelik bir yolu, yolcunun veya kargonun etkilenmeyeceği bir şekilde ulaştırmak mümkündür.

Bunların dışında diyelim ki acil bir durum (arama kurtarma faaliyeti) oldu ve sizin dikey kalkış ve iniş yapabilen bir hava aracına ihtiyacınız var ve siz helikopterinizi uçakmışcasına bir nakliye görevine gönderdiniz. Nasıl bu ihtiyacı karşılaya bileceksiniz? Ülkede de yalnızca aktif hizmet veren 1-2 tane helikopteriniz varsa ve de askerseniz buna katiyen izin vermezsiniz.

Covid-19 Elimizdekilerle Krizi Ne Kadar İyi Yönetebildiğimizi Ortaya Koyacak/Koyuyor

Ümidimiz bu sıkıntılı günlerin biran önce geçmesidir. Ama bu günleri atlatınca eksikliklerimizin üzerine gitmeliyiz. Gerekirse dişimizden, tırnağımızdan artırarak KTHY’yi yeniden diriltmeliyiz. Bir ada ülkesinin hava ulaşımında dışa bağımlı olması kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. Milli ve yerlilik kendi kendini yönetebilme ve idare edebilmede en önemli noktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.