İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra karantina süreci nasıl olacak?

İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra karantina süreci nasıl olacak?
Covid-19
30.05.2020
A+
A-

Birleşik Krallık’ta uzunca bir süre uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından ülkeye girecek olanlar için yeni kurallar uygulayacak.

8 Haziran Pazartesi gününden itibaren, uçak, feribot veya trenle ülkeye gelenlerin istisnai durumlar dışında 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları gerekiyor.

Uygulanacak bu yeni kurallar, İrlanda, Kanal Adaları ve Man Adası’ndan seyahat edenler dışında İngiltere’ye gelen herkesi kapsamaktadır.

Heathrow, Gatwick veya Stansted havaalanlarına ülkeye giriş yaptığınız andan itibaren bir ‘iletişim formu’ doldurmanız gerekecek ve bu iletişim formunda 14 gün boyunca kendi izolasyonunuzu sağlayacağınız adres bilgilerini vereceksiniz.

Eğer vatandaşın adres bilgileri gerekli şartları karşılamıyorsa, hükümet tarafından alternatif bir konaklama yeri ayarlanacak.

Verdikleri adreste kendilerini 14 gün boyunca karantinaya alan kişiler, yetkili sağlık çalışanları tarafından sık sık karantina kurallarına uyup uymadıklarını kontrol edecekler. Kuralları ihlal edenlere ise £ 1000 cezai işlem uygulanacak.

Ev karantinası sürecinde bazı koşullarda dışarıya çıkmanıza izin verilecek.

  • Acil tıbbi müdahaleye ihtiyacınız varsa
  • Sosyal hizmetlerden desteğe ihtiyacınız varsa
  • Yiyecek ve ilaç ihtiyacınız var fakat onları teslim alamıyorsunuz veya bir arkadaşınızı/ aile üyenizi getiremiyorsa
  • Yakın bir akrabanızın cenaze töreni varsa
  • Acil bir durum yaşanıyorsa (ör: yangın)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.